Video | Fenomenul Haaland! Norvegianul a marcat de cinci ori, iar Manchester City merge în sfeturile Ligii Campionilor

haaland

Formaţia Manchester City a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 7-0, echipa RB Leipzig, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Atacantul norvegian Erling Haaland a intrat în istoria Ligii, devenind al treilea jucător care marchează de cinci ori, după Lionel Messi şi Luiz Adriano.

Haaland a marcat în minutele 22 (penalti), 24, 45+2, 53 şi 58, celălalte goluri fiind înscrise de Gundogan (49) şi De Bruyne (90+2).

În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.

City se califică în sferturi pentru a şasea oară consecutiv.

Haaland are 33 de reușite în 25 de meciuri, fiind primul jucător din istorie care ajunge la un asemenea număr de goluri înscrise în numai 25 de apariții. Pe deasupra, Haaland este cel mai tânăr jucător din istoria competiției care înscrie de minimum 30 de ori. A atins această bornă la numai 22 de ani și 236 de zile, conform statisticienilor Opta.

Internazionale Milano s-a calificat în sferturi, după remiza, scor 0-0, cu FC Poto, după ce în tur milanezii s-au impus, scor 1-0.

Miercuri, de la ora 22.00, au loc meciurile:

Real Madrid - Liverpool, în tur 5-2

Napoli - Eintracht Frankfurt, în tur 2-0.

Până acum în sferturi s-au calificat AC Milan, Bayern Munchen, Benfica Lisabona şi Chelsea.

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală şi semifinale va avea loc la 17 martie.

Meciurile din sferturi se vor disputa la 11/12 şi 18/19 aprilie.

Semifinalele vor avea loc la 9/10 şi 16/17 mai.