Ferarri a dominat cele două sesiuni de antrenamente libere înainte de MP de la Singapore

ferrari

Monoposturile Ferrari, conduse de spaniolul Carlos Sainz jr şi monegascul Charles Leclerc, au dominat şi a doua sesiune de antrenamente libere premergătoare Marelui Premiu de Formula 1 de la Singapore, desfăşurată vineri pe circuitul urban Marina Bay, transmite AFP.

Dacă la prima sesiune s-a impus Leclerc, acum situaţia a fost inversă, spaniolul scoţând cel mai rapid timp.

Al treilea cel mai bun timp l-a avut britanicul George Russell (Mercedes).

Campionul mondial, olandezul Max Verstappen (Red Bull) vizează a 11-a sa victorie consecutivă, un record în Formula 1, şi prima pentru el la Singapore, unde consideră că monopostul său poate fi mai puţin performant decât pe alte circuite.

Duminică, Red Bull (583 de puncte) are prima şansă de a câştigat un al doilea titlu mondial la constructori, dar pentru acest lucru trebuie ca Verstappen şi mexicanul Sergio Perez (câştigător anul trecut la Singapore) să ocupe primele două locuri, iar Mercedes, ocupanta locului secund (273 puncte), să nu câştige niciun punct în cursă.