Festivalurile şi evenimentele sportive la care participă mai mult de 5.000 de persoane, interzise până în septembrie în Franța

Autor: Cătălin Lupășteanu

Publicat: 29-04-2020

Actualizat: 29-04-2020

Article thumbnail

Sursă foto: Motion Array

Guvernul francez a decis ca festivalurile şi evenimentele sportive la care participă mai mult de 5.000 de persoane să fie interzise până în luna septembrie, a anunţat marţi seara prim-ministrul Edouard Philippe, potrivit news.ro.

Iniţial, preşedintele Emmanuel Macron a anunţat că festivalurile şi evenimentele vor fi interzise până la jumătatea lunii iulie.

Acum, Festivalul de Film de la Cannes de anul acesta, care trebuia să aibă loc în mai şi fusese amânat pentru iunie - iulie, şi Turul Franţei, reprogramat pentru 29 august - 20 septembrie, se numără între manifestările puse sub semnul întrebării.

Citește și: Lovitură de la DNA de ultim moment! Sunt vizați mii de magistrați cu dosare penale

Numeroase festivaluri franceze au fost deja anulate, ele urmând să fie reluate în 2021.

Măsurile de izolare au intrat în vigoare în Franţa pe 17 martie. Ridicarea lor, făcută treptat, va începe pe 11 mai.

Muzeele, teatrele şi localurile este posibil să fie redeschise pe 2 iunie, potrivit Guvernului.

De la începutul epidemiei în Franţa, au fost înregistrate peste 165.000 de cazuri şi 23.660 de decese.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri