UPDATE Fetiţă de trei ani, căutată de pompieri după ce ar fi căzut în râul Târnava Mare

Autor: Mirea Andreea

Publicat: 05-06-2025 20:29

Actualizat: 06-06-2025 01:04

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

O fetiţă de trei ani este căutată, joi seară, de pompieri după ce ar fi căzut în râul Târnava Mare, la Cristuru Secuiesc, judeţul Harghita. Totodată, au fost constituite echipe mixte de poliţişti şi jandarmi pentru căutarea fetiţei. De asemenea, este aşteptat un salvamontist cu un câine special antrenat pentru căutare-salvare.

UPDATE

„Misiunea de căutare de pe cursul râului Târnava Mare a fost sistată, din cauza întunericului; din nefericire, copilul nu a fost găsit”, anunță ISU Harghita.

Știre inițială

Potrivit ISU Harghita, pompierii au fost sesizaţi că este posibil ca o fetiţă de 3 ani să fi căzut în râul Târnava Mare, din oraşul Cristuru Secuiesc, localitatea Beteşti.

Acolo s-au deplasat două echipaje de pompieri din cadrul Detaşamentului Odorheiu Secuiesc, cu două autospeciale complexe de primă intervenţie şi o barcă, SVSU Cristuru Secuiesc, precum şi echipaje IPJ şi IJJ.

Totodată, s-au constituit echipe mixte de căutare a fetiţei.

La intervenţia din localitatea Beteşti se deplasează o persoană din cadrul Salvamont Odorheiu Secuiesc, cu un câine de căutare-salvare, a transmis ISU Harghita.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri