Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, vicepreşedinte al PSD, a declarat joi seară la Antena 3 că plângerea penală formulată de preşedintele PNL, Ludovic Orban, împotriva premierului Viorica Dăncilă şi a liderului PSD, Liviu Dragnea, reprezintă "dovada unui analfabetism juridic".
"Plângerea penală eu o consider ca fiind dovada unui analfabetism juridic. Am citit-o şi eu şi sunt idei, preluări, termeni care pur şi simplu sunt preluate în mod disparat şi fără o logică, doar pentru a îngrozi până la urmă România, doar pentru a sublinia vina îngrozitoare pe care să spunem că ar avea-o doamna prim-ministru Viorica Dăncilă sau domnul preşedinte Dragnea, aceea de a întocmi un memorandum înaintat la Palatul Cotroceni în vederea mutării ambasadei, ceea ce până la urmă se întâmplă şi se iau aceste decizii în lumea civilizată", a spus Firea.
Ea a definit ceea ce s-a petrecut joi în termenii "totul pentru o persoană, nimic pentru români". Firea s-a arătat surprinsă de derularea evenimentelor, de "coincidenţa", pe care nu o consideră întâmplătoare, între o nouă cerere de demisie lansată de către preşedintele Klaus Iohannis premierului Dăncilă şi depunerea plângerii penale din partea preşedintelui PNL.
"Pur şi simplu a fost o iniţiativă individuală a preşedintelui PNL, în directă legătură, e deja vizibil, cu acţiunile din ultima perioadă ale preşedintelui României. De ce spun 'nimic pentru români şi totul pentru o singură persoană'? Care, din punctul meu de vedere, a intrat într-o campanie electorală pentru alegerile prezidenţiale mult prea devreme şi cu arme nedemocratice. Pentru că, în urma acestor tumultoase declaraţii şi ameninţări, românul simplu nu câştigă absolut nimic, nu-i merge nici mai bine la serviciu, nu îi creşte nici pensia, nici salariul", a afirmat Firea.
Ea e de părere că, după trei ani, preşedintele Iohannis nu s-a remarcat cu nimic bun pentru români - România nu e în spaţiul Schengen, nu s-au ridicat vizele către SUA.
"Nu sunt aşadar realizări în acest mandat prezidenţial în plan extern şi totuşi, zilele acestea, asistăm la o escaladare de acţiuni şi declaraţii prin prisma unor reacţii ale Guvernului, reacţii naturale, fireşti şi în concordanţă cu lumea civilizată privind mutarea ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim. (...) Pentru noi, ca popor creştin, nu cred că e o impietate sau că e un fapt negativ, dimpotrivă. Nu există nicio justificare, niciun argument pentru o astfel de reacţie prezidenţială", a susţinut Firea.
Firea: Consider plângerea penală a lui Orban ca fiind dovada unui analfabetism juridic
Explorează subiectul
Articole Similare

1.192
Europa, nepregătită pentru miliardele SAFE – avertisment dur de la ministrul Apărării
1.192

39
Parlamentul se reuneşte marţi pentru a marca Ziua internaţională a nonviolenţei
39

66
Nicuşor Dan, la Timişoara Cities Summit. Preşedintele are mai multe evenimente pe agenda zilei
66

2.358
România, țara chiulului parlamentar! Cine sunt aleșii care nu vin la muncă - Victor Ponta conduce topul rușinii
2.358

2.558
MAI intră într-un proces amplu de reformă - Predoiu promite eficientizare fără concedieri. Ce schimbări majore se pregătesc
2.558

42
Ministrul Apărării, întâlnire cu președintele Consiliului Parlamentar al NATO: teme cheie pentru securitatea regională
42

44
Siegfried Mureșan, mesaj clar după alegerile de peste Prut: 'Victoria va accelera drumul Republicii Moldova către Uniunea Europeană'
44

1.191
VIDEO Ilie Bolojan, despre 'spitalul groazei' în care au murit 7 bebeluși: Trebuie să punem presiune pe tot sistemul. Am alocat cei mai mulți bani la sănătate
1.191

1.761
VIDEO Ilie Bolojan promite scăderea facturilor la energie din 2026: 'Facturile ar trebui să scadă, pentru că vor intra în funcțiune noi modalități de stocare a energiei'
1.761

2.095
VIDEO Ilie Bolojan arată pisica celor de la PSD, în scandalul alegerilor de la Primăria Capitalei: Guvernul ar putea să forțeze
2.095

445
Nicușor Dan, reacție dură după tragedia de la Iași: 'Avem nevoie urgentă de spitale noi și protocoale stricte'
445

1.903
'Cu cât se va face mai repede, cu atât va fi mai bine' - Ilie Bolojan susține reforma urgentă în administrație în ciuda disputelor cu PSD
1.903

2.689
VIDEO Ilie Bolojan, după semnalul dat de Nicușor Dan: Dezacord între președinte și premier
2.689
Comentează