Ministrul cabinetului de război și fostul șef de stat major al IDF, Gadi Eisenkot, vorbește la înmormântarea fiului său Gal, care a fost ucis ieri în lupta în Gaza.
Sufocat de-a lungul întregului elogiu, Eisenkot își amintește de o conversație cu fiul său de acum câțiva ani, în care Gal a spus că i-a fost foarte dor de tatăl său de-a lungul copilăriei, în care bătrânul Eisenkot nu era prea mult prin preajmă din cauza rolului său în IDF.
„Ți-am spus că mama a fost alături de tine în toți acești ani și că sunt foarte mândru de relațiile apropiate pe care le-ai construit cu mama și frații tăi”, spune Eisenkot.
Eisenkot spune că Gal era mândru de familia sa, dar și-a dorit să-și croiască drum în armată fără să se bazeze pe tatăl său pentru avansare.
El a condus testul pentru o unitate de recunoaștere și a avansat prin procesul fără să anunțe inițial pe nimeni numele său de familie.
Eisenkot spune că atunci când și-a întâlnit fiul în timpul armistițiului de săptămâna trecută, Gal și-a exprimat mândria că a contribuit la condițiile care au contribuit la eliberarea a peste 100 de ostatici, în special a copiilor mici.
Încheiându-și discursul, Eisenkot sufocat îi promite fiului său că familia va rămâne fericită și unită, astfel încât sacrificiul său să nu fi fost în zadar.
„Vom avea grijă de țara pe care ai iubit-o atât de mult”, spune Eisenkot.
„Vă salut pentru totdeauna și vă promit că vom face tot ce putem pentru a fi demni să luăm deciziile corecte pentru cei care s-au îndrăgostit de țară și pentru cei care ne îmbrățișează în această perioadă dificilă.”
Comentează