Flora Duffy a cucerit prima medalie olimpică de aur din istoria Insulelor Bermude

stillmed.olympics.com
Jocurile Olimpice

Flora Duffy a cucerit prima medalie de aur din istoria Insulelor Bermude la Jocurile Olimpice, după ce s-a clasat pe primul loc în concursul feminin de triatlon, disputat marţi la Tokyo, în condiţii meteorologice foarte dificile, informează AFP.

Precipitaţiile, provocate de sosirea deasupra capitalei japoneze a taifunului Nepartak, i-au obligat pe organizatori să amâne cu un sfert de oră startul cursei, prevăzută iniţial la ora 6:30 dimineaţa, potrivit agerpres.ro.

Concursul, care a cuprins o probă de înot de 1.500 m, o cursă pe bicicletă de 40 km şi una de alergare pe distanţa de 10 km, s-a desfăşurat sub o alternanţă de ploi torenţiale şi de acalmie, punându-le probleme participantelor în special în cursul secţiunii de ciclism.

Duffy (33 ani), dublă campioană mondială, s-a impus cu timpul total de 1h 55 min 36 sec, reuşind să o devanseze cu 1 min 14 sec pe britanica Georgia Taylor-Brown, medaliată cu argint, în timp de bronzul a revenit americancei Katie Zaferes, care a încheiat întrecerea la 1 min 27 sec de învingătoare.