Florida Panthers se află la un pas de calificarea în finala Cupei Stanley

Nhl.com
NHL

Echipa Florida Panthers se află la un singur pas de calificarea în finala Cupei Stanley, după ce a obţinut a treia sa victorie consecutivă finala Conferinţei de Est a Ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheaţă (NHL).

Panthers s-a impus la limită, cu scorul de 1-0, în faţa formaţiei Carolina Hurricanes, luni seară la Sunrise (Florida), prin golul marcat de Sam Reinhart în repriza secundă, conform Agerpres.

În primele două partide din finala Estului, ambele disputate în Carolina de Nord, Florida Panthers a reuşit să câştige cu 3-2 şi 2-1, în ambele jocuri după prelungiri.

Hocheiştii din Florida au acum ocazia să obţină calificarea în finala Cupei Stanley miercuri seară, pe propriul patinoar, în meciul al patrulea al seriei cu Hurricanes.

Câştigătoarea acestui duel se va lupta pentru trofeul rezervat campioanei NHL cu câştigătoarea Conferinţei de Vest, în finala căreia Vegas Golden Knights conduce cu 2 victorii la 0 în faţa formaţiei Dallas Stars.