Florin Andone, cel mai bine cotat jucător, de publicația L'Equipe, după meciul dintre Galatasaray și Real Madrid

Florin Andone

Florin Andone (26 de ani), atacantul lui Galatasaray, a primit nota 6 din partea L'Equipe, cea mai mare din echipa sa, după meciul disputat marți seara, la Instanbul, contra lui Real Madrid, scor 0-1, în grupele Ligii Campionilor, potrivit Mediafax.

Internaţionalul român a ratat două şanse importante pentru Galatasaray în primele 10 minute ale confruntării de la Instabul, iar Real Madrid s-a impus cu 1-0, graţie reuşitei semnate de Toni Kroos, în minutul 18.

Publicația franceză L'Equipe i-a acordat lui Andone nota 6, cea mai mare din echipa lui Galatasaray. Singurul care a mai atins această performanță a fost mijlocașul Nzonzi.

Din tabăra madrilenilor s-au făcut remarcați portuarul Courtois și atacantul Benzema, ambii notați cu 7.

Notele acordate de L'Equipe, după meciul Galatasaray-Real Madrid, scor 0-1:

Galatasaray: Muslera (5) - Marcao (4), Donk (4), Luyindama (3) - Nagatomo (4), Seri (5), Nzonzi (6), Mariano (4) - Belhanda (4) - Babel (4), Andone (6). Antrenor: Fatih Terim (4)

Real Madrid: Courtois (7) - Carvajal (5), Varane (6), Ramos (6), Marcelo (5) - Valverde (6), Casemiro (5), Kroos (6) - Rodrygo (5), Benzema (7), Hazard (6). Antrenor: Zinedine Zidane (7)

După trei meciuri disputate în grupa A din Liga Campionilor, Galatasaray ocupă ultimul loc, cu un punct. În următoarea etapă, campioana Turciei o va întâlni tot pe Real Madrid, însă în deplasare. Din grupă mai fac parte Paris Saint-Germain şi Club Brugge.

Florin Andone este împrumutat la Galatasaray de la Brighton & Hove Albion. Vineri, românul a reuşit primele goluri pentru formaţia turcă, în victoria obţinută contra lui Sivasspor, scor 3-2, în runda a opta din campionatul Turciei.