Florin Cîțu este la un pas să piardă alegerile din PNL

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 01-09-2021

Actualizat: 02-09-2021

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Scandal mare în coaliție chiar în mijlocul ședinței de guvern. USR-Plus se pare că nu vrea să accepte nici în ruptul capului programul „Saligny” prin care Cîțu își propune să favorizeze anumiți primari PNL în schimbul votului oferit la congresul din 25 septembrie. Ședința de guverna fost suspendată pentru negocieri, urmând a fi reluată la ora 19:00.

Florin Cîțu se vede astfel încolțit din toate părțile. În cei nici 5 ani de când este membru PNL, un minim prevăzut de statutul PNL pentru a putea candida la funcția de președinte, minim pe care Cîțu nu îl îndeplinește, primind o derogare din partea conducerii partidului, primarii nu au interacționat mai deloc cu premierul în funcție. Singura soluție pentru a le câștiga încrederea rămâne cea a distribuirii fondurilor discreționar. Sau mai bine zis a cumpărării primarilor cu banii guvernului.

Primarii PNL nu mai cred de mult în zâne și promisiuni guvernamentale. Aceștia dacă nu se văd cu banii alocați până în alegeri nu îl vor alege niciodată pe Florin Cîțu în fruntea Partidului Național Liberal.

Planul părea că merge bine până astăzi când partenerii din coaliție s-au pus de-a curmezișul.

Pentru USR să susțină un program similar cu cel prin care Dragnea își ținea membrii PSD aproape este foarte dificil. Și cel mai probabil nu vor renunța ușor. De aceea au lansat și scenariul în care se retrag de la guvernare sau mai rău vor susține o moțiune de cenzură alături de dușmanii de moarte.

Pentru Cîțu programul „Saligny” este glonțul de aur. Dacă nu îl poate implementa atunci cel mai probabil va pierde alegerile la un scor zdrobitor.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri