Agenţia Naţională de Administrare Fiscală va începe zilele următoare controale ample în toate domeniile cu risc ridicat de evaziune, pentru combaterea acestui flagel fiind necesare acţiuni ferme şi decisive, a declarat preşedintele ANAF, Lucian Ovidiu Haiuş.
"Îmi asum misiunea de a demonstra că ANAF-ul este un partener al contribuabililor oneşti, că această instituţie merită încrederea şi respectul cetăţenilor, dar şi că vom lupta cu determinare împotriva evaziunii fiscale. În acest sens, vreau să vă anunţ că în următoarele zile vor începe controale ample în toate domeniile cu risc ridicat de evaziune. Combaterea evaziunii este unul dintre principalele obiective ale ANAF, precum şi parte din misiunea mea personală la conducerea acestei instituţii. Acţiuni ferme şi decisive sunt necesare pentru eradicarea acestui flagel al economiei pentru a asigura resursele necesare îmbunătăţirii nivelului de trai al populaţiei", a spus Heiuş într-un mesaj citat de Agerpres.
Acesta a adăugat că plata taxelor şi impozitelor este şi un act de responsabilitate socială pentru fiecare, de la marile corporaţii, la mici antreprenori, până la persoanele fizice.
"Trebuie să fim cu toţii conştienţi şi responsabili şi să înţelegem că un grad de colectare cât mai mare se traduce într-un buget naţional sănătos, care poate acoperi cu uşurinţă nevoile de funcţionare ale statului, mai ales în sectoare sensibile, ca educaţia, sănătatea sau infrastructura. În acelaşi timp, vă promit că nu voi tolera niciun fel de abuz din partea organelor de control! Nu voi accepta ca imaginea acestei instituţii să fie murdărită de o mână de oameni care şi-au pierdut reperele morale", a subliniat preşedintele ANAF.
Haiuş a subliniat că, începând de duminică, pune la dispoziţia contribuabililor un număr de telefon - 0723 568 179 - conectat la cabinetul său, unde aceştia pot suna şi reclama orice comportament abuziv al inspectorilor ANAF, iar el se va ocupa personal "de verificarea şi soluţionarea cu fermitate a celor semnalate".
Foame de bani la buget - Noul șef ANAF anunță controale de amploare în toate domeniile
Explorează subiectul
Articole Similare

125
Se va impozita sau nu darul de nuntă în 2026: ANAF clarifică dilema mirilor
125

37
BNR: Depozitele în lei ale rezidenţilor au crescut în noiembrie cu 1,7% faţă de luna octombrie, până la 441,863 miliarde lei
37

21
Piața muncii din București crește: peste 14.000 de persoane și-au găsit un loc de muncă în 2025
21

28
Capitala înregistrează o reducere a șomajului: peste 6.400 de bucureșteni fără loc de muncă
28

87
BNR lansează o monedă din aur cu tema Istoria aurului
87

56
Banca Naţională a României lansează în circuitul numismatic o monedă din aur cu tema Istoria aurului - Plăcuţele votive de la Germisara
56

1.895
Ministrul Economiei, profeție sumbră: „Anul viitor o să fie dificil!”
1.895

5.947
Austeritatea lui Bolojan e praf în ochi: Companiile de stat care au dat prime chiar și pentru copiii angajaților
5.947

155
Cine sunt cei care impulsionează noile oportunităţi de investiţii în Marea Britanie? Generaţia Z sau Milenialii, excluși de pe listă
155

80
Anul 2025 a fost unul definitoriu pentru industria jocurilor video. Vom vedea o continuare spectaculoasă sau un posibil 'game over'?
80

997
Aurul pare de neoprit: se îndreaptă spre cea mai mare creştere anuală din 1979
997

2.051
Noua escrocherie a sărbătorilor - gift cardurile: țeapa care îți fură banii înainte să ajungi să le folosești
2.051

57
Fondurile de pensii facultative, în creştere cu 31%, la nivelul lunii noiembrie
57

















Comentează