Ford va rechema peste 20.000 de SUV-uri hibride din cauza unor probleme legate de baterie

Autor: Bogdan Antonescu

Publicat: 01-01-2025 10:50

Actualizat: 01-01-2025 12:50

Article thumbnail

Sursă foto: hilipus / Alamy / Alamy / Profimedia

Administraţia Naţională pentru Siguranţa Traficului pe Autostrăzi (NHTSA) din Statele Unite a anunţat marţi că Ford Motor Co va rechema 20.484 de SUV-uri hibride din cauza unor probleme legate de baterie, transmite Reuters, citat de news.ro.

Rechemarea vizează anumite modele Ford Escape şi Lincoln Corsair din anii de fabricaţie 2020-2024. Potrivit NHTSA, un defect de fabricaţie la una sau mai multe celule ale bateriei de înaltă tensiune poate provoca un scurtcircuit intern şi o defecţiune a bateriei.

Dealerii vor actualiza gratuit software-ul modulului de control al energiei bateriei şi, dacă este necesar, vor înlocui pachetul de baterii de înaltă tensiune.

Ford nu a oferit încă detalii despre eventualele incidente sau pagube asociate cu acest defect, dar măsura are ca scop prevenirea riscurilor pentru siguranţa clienţilor.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri