Formula 1 - Max Verstappen în pole position pentru cursa sprint din cadrul Emilia Romagna Grand Prix

Max Verstappen

Olandezul Max Verstappen (Red Bull Racing) va porni de pe prima poziţie a grilei în cursa sprint din cadrul Emilia Romagna Grand Prix, a patra etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, pe circuitul de la Imola.

Verstappen a câştigat calificările de vineri, astfel că el va fi în pole position în cursa de 100 de kilometri de sâmbătă.

Pe locul doi s-a clasat Charles Leclerc (Ferrari), iar pe trei a terminat Lando Norris (McLaren).

Cursa de sâmbătă va stabili grila pentru Grand Prix-ul care va avea loc duminică, principalul eveniment al weekend-ului.

Primii opt clasaţi în cursa sprint vor primi puncte.