Experții de la Institutul pentru Studierea Războiului (ISW), după ce au analizat datele colectate, au confirmat avansul trupelor ucrainene în apropierea orașului Sudja din regiunea Kursk din Rusia.
„Forțele ucrainene au continuat să avanseze marginal în apropiere de Sudja pe fondul operațiunilor ucrainene continue în regiunea Kursk pe 23 august.”
Imaginile de geolocalizare publicate pe 22 august au indicat că forțele ucrainene au avansat recent în partea de sud a Russkaya Konopelka (la est de Sudzha).
Un blogger militar rus a susținut că forțele ucrainene au avansat și la nord de Martynovka (la nord-est de Sudzha) de-a lungul drumului R-200 Sudzha-Sukhodolovka.
Surse ruse au mai declarat că au existat rapoarte contradictorii despre lupte la est de Sudja în zona Samoryadovo și Kozyrevka, dar că probabil că în zonă operau grupuri mobile de trupe ucrainene.
Unii bloggeri ruși au susținut că trupele ucrainene au avansat și la nord de Martynovka (la nord-est de Sudzha).
Ei au mai remarcat că trupele ruse au reluat Spalnoye și Krupets (ambele la sud-est de Sudzha), deși situația din zonă rămâne neclară.
Aceiași bloggeri au spus că trupele ruse au respins un atac mecanizat de mărimea unui pluton ucrainean în apropiere de Alexandrovka (la nord-est de Korenevo).
Unul dintre acești bloggeri a susținut că pe 23 august, trupele ruse au recucerit poziții la vest de Korenevo, sugerând că forțele ucrainene au operat recent la vest de sat.
În același timp, surse ruse au subliniat că în zilele de 22 și 23 august, luptele au continuat de-a lungul întregii linii de contact în Oblastul Kursk.
Sabrina Singh, secretarul de presă adjunct al Pentagonului, a declarat că SUA înțeleg mai bine obiectivele Ucrainei în Oblastul Kursk și a menționat că Ucraina dorește să stabilească o zonă tampon acolo.
Singh a adăugat că SUA încă lucrează pentru a determina modul în care zona tampon îndeplinește obiectivele strategice ale Ucrainei și că SUA continuă să furnizeze materiale pentru a sprijini nevoile Ucrainei pe câmpul de luptă.
Ea a explicat că restricțiile actuale ale SUA privind capacitatea Ucrainei de a folosi armele furnizate de SUA pentru a lovi ținte militare în zona de frontieră rusă permit forțelor ucrainene să întoarcă focul în apărare împotriva atacurilor rusești peste graniță, inclusiv în regiunea Kursk.
Rezumatul zilei din 23 august făcut de experții ISW:
-Forțele ucrainene au continuat să avanseze marginal în apropiere de Sudzha, pe fondul operațiunilor ucrainene continue în regiunea Kursk pe 23 august.
-Oficialii ucraineni continuă să sublinieze modul în care forțele ucrainene pot profita de avantajele tactice și tehnologice pentru a compensa avantajele materialelor rusești.
-Președintele american Joe Biden a anunțat un nou pachet de asistență militară pentru Ucraina în urma unui apel telefonic cu președintele ucrainean Volodymyr Zelenskyy pe 23 august.
-Forțele ucrainene au efectuat o nouă lovitură cu drone împotriva depozitului de petrol din Proletarsk, regiunea Rostov din Rusia, pe 23 august.
-Deținuții afiliați Statului Islamic (SI) au luat ostatici angajați ai închisorii și alți deținuți într-o colonie penală din Surovikino, regiunea Volgograd din Rusia, pe 23 august.
-Milbloggeri ruși au reacționat la criza ostaticilor cu critici la adresa sistemului penitenciar rus și a politicii de migrație.
-Prim-ministrul indian Narendra Modi a reafirmat sprijinul Indiei pentru pacea în Ucraina pe baza participării Indiei la summitul de pace din iulie 2024 din Ucraina și a semnat mai multe acorduri de cooperare bilaterală în timpul unei vizite în Ucraina.
-Forțele ruse au avansat recent în apropiere de Kreminna, Toretsk, Pokrovsk și orașul Donețk - DETALII
-Autoritățile ruse continuă eforturile de a mobiliza recruți pentru a elibera forță de muncă în altă parte pentru operațiuni de luptă în Ucraina.
Comentează