Fost ministru PSD: Marcel Ciolacu i-a depășit pe premierii 'de dreapta' Ciucă, Cîțu, Orban

Autor: Ionel Dancu

Publicat: 03-08-2024

Actualizat: 03-08-2024

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos/ Octav Ganea

Fostul ministru social-democrat al Muncii, Marius Budăi, condamnă sâmbătă, într-o postare pe contul său de Facebook, „marota populist-liberală” care spune că guvernările de dreapta fac investiții în timp ce guvernările de stânga „irosesc banii” pe creșteri de pensii și salarii.

„Premierul Ciolacu a realizat cele mai mari investiții, cu mult peste premierii „de dreapta” care l-au precedat! Dublu față de Cîțu-USR și de trei ori mai mult decât Orban. Realitatea, în cifre, arată așa: S1 2024 – Guvernul Ciolacu = 46,3 miliarde de lei; S1 2023 – Guvernul Ciucă = 32,8 miliarde de lei; S1 2022 – Guvernul Ciucă = 21,01 miliarde de lei; S1 2021 – Guvernul Cîțu-USR = 21,35 miliarde de lei; S1 2020 – Guvernul Orban = 16,12 miliarde de lei. Iată că pică (pentru a câta oară ?) marota populist-liberală că „Dreapta” face investiții și „Stânga” irosește banii pe creșteri de pensii și salarii”, a scris Budăi.

El a adăugat că guvernul condus de Ciolacu a reușit, pe lângă investiții, creșterea pensiilor și salariilor.

„Guvernul Cîțu-USR nu a crescut deloc pensiile, dar nici nu a făcut investiții semnificative (a investit mai puțin de jumătate față de Guvernul Ciolacu!). În schimb, premierul Marcel Ciolacu are în acest an cele mai mari investiții, dar și două creșteri ale pensiilor (indexarea din ianuarie și recalcularea din septembrie), o creștere a salariilor bugetarilor cu 5% în ianuarie, o majorare a salariului minim cu 12% și urmează trecerea la salariul minim european. Trageți singuri concluzia!”, a precizat acesta.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri