Fostul președinte al Hondurasului riscă închisoarea pe viață pentru trafic de droguri

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 08-03-2024

Actualizat: 08-03-2024

Article thumbnail

Sursă foto: WSJ

Juan Orlando Hernandez, fostul președinte al Hondurasului, a fost găsit vinovat de trafic de droguri de către un tribunal din SUA.

Juan Orlando Hernandez a fost găsit vinovat, vineri, pentru conspirație privind importuri de cocaină în SUA și pentru posesie de "dispozitive distructive", inclusiv mitraliere, relatează BBC.

Procurorii au declarat că fostul președinte a condus Hondurasul ca pe un "narco-stat", protejându-i pe traficanții de droguri și acceptând mită de la aceștia.

Hernandez riscă închisoarea pe viață.

El a negat orice acuzație, pledând nevinovat în acest caz.

Hernandez a fost președinte al Hondurasului din 2014 până în 2022, îndeplinind două mandate consecutive.

El a fost extrădat la New York și arestat în 2022 pentru a fi supus unor acuzații federale, legate de traficul de droguri în SUA.

Sentința va fi stabilită la o dată ulterioară.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri