Fostul primar al Ploieştiului din perioada 2008-2012, Andrei Volosevici, şi-a depus, miercuri, candidatura pentru un nou mandat, el intrând acum în cursa electorală din partea PNL, partid în care s-a reînscris în luna februarie potrivit Agerpres.
"S-a terminat cu administraţia făcută la ora 18,30 pe Facebook, vom comunica ce vom face, desigur, dar mergem către administraţia la firul ierbii, pe stradă. Am făcut lucrul ăsta între 2008 şi 2012, evident că a fost un succes. Asta este ceea ce trebuie să facem şi aşa vom face. (...) Cel mai important lucru este echipa şi (...) respectul pentru ceilalţi parteneri din Consiliul Local, indiferent de coloratura politică care îi trimite acolo. (...) Nu un primar face lucrurile. Un primar împinge lucrurile să meargă într-o anumită direcţie, dar Consiliul Local face posibil", a declarat Volosevici după depunerea candidaturii la Biroul Municipal Electoral.
El a subliniat importanţa lucrului în echipă, referindu-se inclusiv la îmbunătăţirea colaborării dintre Primăria Ploieşti şi Consiliul Judeţean Prahova.
Andrei Volosevici a fost ales primar al Ploieştiului în 2008 din partea PDL şi a candidat şi pentru mandatul următor, pierzând alegerile în faţa candidatului PSD Iulian Bădescu.
Ulterior, tot în 2012, Volosevici a fost ales senator din partea PDL, partid din care a demisionat înscriindu-se în PMP. Ulterior, la începutul anului 2015, el a anunţat că va activa în cadrul grupului parlamentar al PNL.
În 2016, a fost anunţat oficial drept candidat al PNL pentru un nou mandat de primar al Ploieştiului, însă şi-a retras candidatura având în vedere faptul că era vizat de o anchetă a procurorilor DNA Ploieşti.
Ulterior, în toamna aceluiaşi an, Andrei Volosevici a candidat din partea ALDE pentru un mandat de deputat, însă nu a reuşit să intre în Parlament.
În iunie 2016, Andrei Volosevici a fost trimis în judecată de procurorii DNA Ploieşti pentru abuz în serviciu şi două fapte de trafic de influenţă în legătură cu finanţarea echipei FC Petrolul Ploieşti şi atribuirea unui contract de lucrări.
În acelaşi dosar a fost deferită justiţiei Simona Albu, la data faptei şef al Serviciului Juridic în cadrul Direcţiei Juridice a Primăriei municipiului Ploieşti, pentru săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu având drept consecinţă obţinerea unui folos necuvenit pentru altul.
Volosevici şi Simona Albu au fost achitaţi în primă instanţă în acest dosar, care se află acum la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
Fostul primar al Ploieştiului, Andrei Volosevici, şi-a depus candidatura pentru un nou mandat
Explorează subiectul
Articole Similare

15
VIDEO Nicușor Dan îi ia apărarea lui Bolojan după întâlnirea cu Bogos: 'Când ai 20, 30 de întâlniri pe zi e greu să ai informații'
15

418
Adrian Câciu îl critică dur pe Radu Miruță, care s-a "plimbat" în Arabia Saudită pe banii arabilor: "Avem conflict de interese, neglijență în serviciu. Pe altele, care țin de moralitate, nu le mai enumăr."
418

19
Claudiu Târziu: Avortul este o crimă!
19

29
Vlad Gheorghe: NU mă retrag din cursa pentru Primăria București
29

97
Dan Cristian Popescu: Mi-am depus candidatura la Primăria Capitalei
97

1.653
Ion Cristoiu îi dă vești proaste candidatului USR la Primăria Capitalei: "Am sesizat lepădarea președintelui de Cătălin Drulă!"
1.653

51
Ludovic Orban acuză USR că „abuzează efectiv de imaginea lui Nicușor Dan”
51

1.225
UPDATE VIDEO Încă un sediu AUR din București a fost vandalizat. S-a aruncat cu vopsea pe pereți și pe geamuri
1.225

107
Eugen Teodorovici şi-a depus candidatura ca independent pentru funcţia de primar al Capitalei
107

3.725
LECȚIE DURĂ PENTRU BOLOJAN
3.725

1.026
VIDEO Candidatul PSD Daniel Băluță le arată bucureștenilor stadiul Pasajului Apărătorii Patriei: 'Va fi gata în termen! Fapte, nu vorbe!'
1.026

2.692
'Fac un pas imens înainte' - Ciolacu revine acasă și intră în cursa pentru CJ Buzău. Primarul Toma: 'Marcele, te-am criticat ... dar critica este ruptă din rai'
2.692

484
Întâlnire strategică - Ciprian Ciucu, față în față cu ministrul german pentru Europa: 'Bucureștiul are nevoie de dezvoltare, de investiții serioase, de parteneri importanți'
484


















Comentează