Fotbal - Nicolae Stanciu este din nou campion al Cehiei

FC Steaua
Nicolae Stanciu

Formaţia Slavia Praga, la care joacă Nicolae Stanciu, a câştigat, duminică, pentru a treia oară consecutiv titlul în Cehia, a doua oară cu fotbalistul român, notează news.rp

Neînvinsă de 42 de meciuri în campionat, Slavia s-a impus duminică, pe teren propriu, cu scorul de 5-1 în faţa echipei Viktoria Plzen, în etapa a 30-a a actualului sezon.

Stanciu a înscris golul care a stabilit scorul final, în minutul 84. Învingătorii au marcat şi prin Holes ‘6, Kasa ’22 (autogol), Van Buren ’47 şi Bah ’72. Pentru Plzen a înscris Kacer, în minutul 67.

Nicolae Stanciu a intrat pe teren în minutul 46.

Cu patru etape înainte de finalul sezonului, Slavia Praga are 78 de puncte, astfel că nu mai poate fi depăşită de ocupanta locului 2, Jablonec (62 de puncte).