Fotbal: Sao Paulo FC, semifinalistă în Copa Sudamericanca

ilfovsport.ro
minge fotbal

Echipa de fotbal Sao Paulo FC s-a calificat în semifinalele celei de-a doua competiţii ca valoare din America de Sud, Copa Sudamericana, miercuri, după ce a întrecut o altă formaţie braziliană, Ceara, cu 4-3 la loviturile de departajare.

După ce Sao Paulo a învins în tur cu 1-0, Ceara avea 2-1 după cele 90 de minute ale manşei secunde, prin golurile marcate de Stiven Mendoza (44) şi Guilherme Castilho (63), respectiv Igor Vinicius (53), scrie News.ro.

La penalty-uri, pentru echipa din Fortaleza au marcat Victor Luis, Matheus Peixoto şi Erick Serafim, iar Guilherme Castilho, Vinicius Goes şi Fernando Sobral au ratat. Jonathan Calleri, Luciano, Diego şi Patrick au înscris pentru Sao Paulo, iar Igor Vinicius şi Igor Gomes au ratat.

Sao Paulo FC va juca în penultimul act cu altă formaţie din Brazilia, Atletico Goianiense, care a dispus de Nacional Montevideo cu 1-0 şi 3-0.

Echipa ecuadoriană Independiente del Valle s-a calificat şi ea în semifinale după 1-0 şi 4-1 cu formaţia venezueleană Deportivo Tachira.

În ultimul sfert de finală, joi, se vor înfrunta Internacional Porto Alegre (Brazilia) şi Melgar (Peru). În partida de la Arequipa scorul a fost egal, 0-0.