Fotbal - Una dintre adversarele României a ajuns în semifinalele CE U21

Romania U21

Reprezentativa de tineret a Olandei a învins luni seara naționala U21 a Franței, în sferturile de finală ale Campionatului European de Fotbal Under 21, cu scorul de 2-1, golul victoriei fiind marcat în minutele suplimentare de joc.

Meciul s-a jucat pe Bozsik Aréna, din Budapesta, cu număr limitat de spectatori.

Francezii deschiseseră scorul în prima repriză, în minutul 23, prin Upamecano, care a trimis mingea cu o lovitură de cap în bară, de unde a ricoșat în poartă.

Olanda a egalat după pauză, Myron Boadu șutând imparabil, din careu, sub transversală (1-1, min. 51).

Franța a ripostat cu un șut în bară, al lui Ikone, în minutul 66 și cu o lovitură de cap în urma căreia mingea a trecut foarte puțin peste poartă min. (90+1)

Golul victoriei batave a fost reușit de același Myron Boadu (20 ani, Alkmaar), care a fost servit ideal în careu de Kluivert, marcând cu un șut precis în dreapta porții.

Olandezii vor întâlni în semifinală pe câștigătoarea dintre Danemarca și Germania, meci ce se joacă tot luni seara.