Fotbalistul Lamine Yamal, un atacant de doar 15 ani, considerat de FC Barcelona bijuteria academiei sale, va continua la clubul catalan, indiferent de interesul marilor cluburi europene, conform unor surse citate de EFE.
Yamal are încrederea antrenorului Xavi Hernandez, care l-a chemat la antrenamentele primei echipe pe perioada Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, şi Barcelona speră acum să-l facă să accepte primul lui contract de jucător profesionist, conform Agerpres.
Agentul lui Yamal este fostul jucător catalan Ivan de la Pena, care are o relaţie bună cu conducătorii Barcelonei şi care reprezintă alţi doi jucători ai clubului blaugrana, Gavi şi Eric Garcia.
Deşi ar trebui să joace în mod normal la echipele de juniori, Yamal a ajuns la echipa de tineret, cu care a disputat cinci meciuri în UEFA Youth League (Under-19). A fost titular doar în meciul din deplasare cu Viktoria Plzen, din faza grupelor, ajutând-o pe Barca să se califice în etapa următoare.
Ca stil de joc, Yamal aduce cu Ansu Fati, iar postul său favorit este pe aripa dreaptă a atacului, dar a jucat şi vârf şi pe banda stângă.
Yamal a început 2022 jucând pentru echipa Under-15 a clubului, pentru care a disputat şase meciuri şi a marcat trei goluri, şi a încheiat anul debutând la echipa Under-19, devenind, la vârsta de 15 ani, 3 luni şi 12 zile, cel mai tânăr jucător din istorie care a făcut-o. În acest an, el a mai evoluat şi la echipele Under-16 (patru jocuri şi un gol) şi Under-17 (două jocuri şi un gol).
Fotbalistul Lamine Yamal (15 ani) va continua la FC Barcelona
Explorează subiectul
Articole Similare

9
Fundașul Kansas City Chiefs, operat după accidentarea la genunchi
9

30
Minaur Baia Mare a pierdut acasă în Liga Naţională
30

43
Patru români vor lupta pentru aur la Europenele Under-17
43

58
Acţiunile la Bursa de Valori Milano ale clubului Juventus Torino, în creştere după refuzul de vânzare
58

22
Clubul belgian Genk l-a demis pe antrenorul Thorsten Fink
22

36
Farul Constanţa - UTA Arad 1-1, în Superligă
36

39
Selecţionerul Scoţiei, Steve Clarke, le cere fanilor să nu se îndatoreze pentru a participa la CM 2026
39

57
FCSB, victorie cu Unirea Slobozia (2-0), în Superligă
57

15
Real Sociedad l-a concediat pe antrenorul Sergio Francisco
15

25
Portarul Ter Stegen ar putea reveni la FC Barcelona în meciul de marţi din Cupa Spaniei
25

18
Fundaşul spaniol Sergio Reguilon, la Inter Miami pentru un sezon
18

13
Endrick, jucătorul lui Real Madrid, este tot mai aproape de un împrumut la Lyon
13

40
România va avea sigur o reprezentantă în sezonul viitor al Ligii Campionilor
40





















Comentează