FOTE, gimnastică feminină: Amalia Puflea, medalie de aur şi în finală la sol

b1.ro
medalie de aur

Gimnasta Amalia Puflea a obţinut, sâmbătă, medalia de aur şi în finală la sol, la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), de la Banska Bistrica (Slovacia). Este a 19-a medalie pentru România, potrivit news.ro.

Amalia Puflea a fost notată cu 13.200, cu care s-a clasat pe locul 1. În aceeaşi finală, Sabrina Voinea a ocupat locul 5 (12.700).

Tot sâmbătă, Amalia Puflea a câştigat aurul la bârnă (13.366), iar vineri, Sabrina Voinea a încheiat finala la sărituri pe locul 4 (medie de 13.266 puncte) şi Amalia Ghigoarţă a fost pe 5 la paralele (12.933).

Gimnastica feminină tricoloră a mai obţinut la FOTE medalia de aur pe echipe şi argint la individual-compus (Amalia Puflea).

La competiţia din Slovacia, România a obţinut 19 medalii - cinci medalii de aur, opt de argint şi şase de bronz.

Delegaţia României la FOTE2022 a fost formată din 92 de sportivi, înscrişi în competiţiile de atletism, ciclism, gimnastică, handbal, înot, judo, tenis şi volei.

La ediţia FOTE din 2019, România a încheiat cu un bilanţ de 19 medalii: 4 de aur, 10 de argint şi 5 de bronz.