Francezul Julian Alaphilippe a cucerit medalia de aur în cursa de fond rezervată seniorilor din cadrul Campionatelor Mondiale de ciclism pe şosea

ciclism

Francezul Julian Alaphilippe a cucerit medalia de aur în cursa de fond rezervată seniorilor din cadrul Campionatelor Mondiale de ciclism pe şosea ediţia 2021, duminică la Louvain (Belgia), devenind al şaptelea rutier din istorie care reuşeşte să-şi apere cu succes titlul mondial în această probă.

Alaphilippe, s-a impus en solitaire, după un atac decisiv lansat cu 17 kilometri înainte de sosire, fiind înregistrat cu timpul de 5h 56 min 34 sec la finalul celor 268,3 km ai cursei care a avut loc între Anvers şi Louvain.

El i-a devansat cu 32 de secunde pe olandezul Dylan van Baarle, medaliat cu argint, şi pe danezul Michael Valgren, care a intrat în posesia bronzului.

În vârstă de 29 ani ,Julian Alaphilippe este primul ciclist francez care cucereşte două titluri, de la prima ediţie a Campionatelor Mondiale (1927), precizează AFP, citat de agerpres.

Până în prezent, doar şapte rutieri au câştigat titlul la două ediţii consecutive ale campionatelor lumii şi unul sigur, sprinterul sloven Peter Sagan, a reuşit performanţa de a păstra tricoul de campion mondial trei sezoane consecutive.