Franța a învins Țările de Jos în prelimariile pentru EURO 2024: vicecampioana mondială s-a impus cu 4-0

Euro 2024

Echipa naţională a Franţei a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 4-0, echipa Ţărilor de Jos, într-un meci din grupa B a calificărilor pentru Euro 2024; Cehia a trecut cu 3-1 de Polonia lui Lewandowski, iar Belgia a învins Suedia cu 3-0 printr-o triplă a lui Lukaku.

Franţa a avut un start fulminant de meci la Paris, unde, cu Mbappe căpitan după retragerea lui Lloris, a spulberat Ţările de Jos în primele 20 de minute. A fost 1-0 încă din minutul 2, când a marcat Griezmann, apoi Upamecano a înscris pentru 2-0 în minutul 8, iar Mbappe a închis tabela în minutul 21. Franţa nu a mai forţat, a ratat ocazii, repriza secundă a fost echilibrată, însă după un gol al gazdelor anulat pentru ofsaid, Mbappe a reuşit dubla înscriind după ce a ridiculizat apărarea oaspeţilor. În al patrulea minut al prelungirilor, olandezii au ratat un penalti prin Depay, portarul Maignan apărând şutul acestuia, iar francezii au câştigat cu 4-0, conform Mediafax.

În grupa F, Belgia s-a impus la Stockholm cu 3-0 prin tripla lui Lukaku, iar suedezii rămân doar cu recordul lui Ibrahimovic. În grupa E, Cehia a întrecut Polonia, cu Lewandowski titular, cu 3-1, după ce în minutul 3 gazdele aveau deja 2-0. În aceeaşi grupă, Moldova a reuşit un egal in extremis cu Insulele Feroe, 1-1, după un penalti transformat în minutul 87.

Rezultate înregistrate vineri seara, în preliminariile Euro 2024:

Grupa B: Gibraltar – Grecia 0-3 (Masouras 11, Siopis 45, Bakasetas 58);

Grupa B: Franţa - Ţările de Jos 4-0 (Griezmann 2, Upamecano 8, Mbappe 21, 88);

Grupa E: Moldova – Insulele Feroe 1-1 (Nicolaescu 87 penalti / Mikkelsen 27);

Grupa E: Cehia – Polonia 3-1 (Krejci II 1, Cvancara 3, Kuchta 64 / Szymanski 87);

Grupa F: Austria – Azerbaidjan 4-1 (Sabitzer 28, 50, Gregoritsch 29, Baumgartner 69 / Makhmudov 64);

Grupa F: Suedia – Belgia 0-3 (Lukaku 35, 49, 83);

Grupa G: Bulgaria – Muntenegru 0-1 (Krstovic 70);

Grupa G: Serbia – Lituania 2-0 (Tadic 16, Vlahovic 53).