Franţa - Danemarca şi Norvegia - Spania sunt simifinalele CM de handbal feminin

Facebook
handbal minge

Ultimele două partide din sferturile CM de handbal feminin, de miercuri, au stabilit confruntările din semifinalele competiţiei, care vor avea loc vineri, între Franţa - Danemarca şi Norvegia - Spania, conform news.ro

Primele două sferturi de finală au avut loc marţi, între Danemarca-Brazilia 30-25 şi Spania - Germania 26-21, iar miercuri s-au jucat meciurile dintre Franţa - Suedia 31-26 şi Norvegia - Rusia 34-28.

Astfel, în semifinalele de vineri se vor duela  Franţa - Danemarca şi Norvegia - Spania. Finalele pentru medalii sunt programate duminică.

România a încheiat CM din Spania pe locul 13, cu obiectiv oficial de clasare în primele 10 locuri.

Tricolorele au jucat şase partide la CM din Spania, iar rezultatele înregistrate sunt: 39-11 cu Iran, 38-17 cu Kazakhstan şi 22-33 cu Norvegia (grupa preliminară C), 30-31 cu Olanda, 43-20 cu Iran şi 30-34 cu Suedia (grupa principală II). Centrul Cristina Laslo (Minaur Baia Mare) a fost cea mai bună marcatoare tricoloră, cu 34 de goluri în şase partide.

Echipa României a bifat a 25-a participare la Mondiale, fiind în continuare singura reprezentativă care a participat la toate ediţiile.

La ultima ediţie a Campionatului Mondial, România s-a clasat pe locul 12. Podiumul ediţiei din 2019 a fost ocupat, în ordine, de Olanda, Spania şi Rusia.

România are în palmaresul CM patru medalii: aur (1962), argint (1973 şi 2005) şi bronz (2015).