Franţa s-a chinuit cu Tonga, dar s-a calificat în sferturile de finală ale Mondialului de rugby

Noua Zeelandă Franța rugby

Franţa a învins la limită, scor 23-21 (17-7), la Kumamoto, duminică, reprezentativa statului Tonga, în etapa a III-a a Grupei C a Cupei Mondiale de rugby din Japonia. Francezii au obţinut, totuşi, calificarea în sferturile de finală.

Pentru Franţa, Virimi Vakatawa '5, şi Alivereti Raka '31 au marcat eseuri, transformate de Romain Ntamack. Acesta din urmă a mai reuşit să înscrie trei lovituri de pedeapsă, '3, '51 şi '59, informează news.ro.

De cealaltă parte, Tonga a reuşit trei eseuri, prin Sonatane Takulua '39, Malietoa Hingano '46 şi Zane Kapeli '78, toate transformate de Sonatane Takulua, primele două, şi Latiume Fosita.

Cu trei victorii, Franţa este pe locul secund în clasamentul grupei, cu 13 puncte, după Anglia, 15 puncte. Argentina este pe locul 3, cu 6 puncte, urmată de Tonga cu un punct şi SUA, fără niciun punct (din două meciuri).

Tot duminică, de la ora 13.45, se joacă partida Noua Zeelandă - Namibia, în Grupa B.