FRF: Au fost stabilite meciurile care se vor desfăşura în faza a patra a Cupei României

sigla FRF

Federaţia Română de Fotbal a stabilit, marţi, 4 septembrie, meciurile care se vor desfăşura în faza a patra a Cupei României, potrivit Mediafax.

În acest tur intră în competiţie cele 21 de echipe calificate din faza a treia naţională şi ultimele 15 cluburi din Liga 2, după ce primele cinci, nou-promovatele, au evoluat deja şi doar trei dintre ele au trecut mai departe. Petrolul şi SSC Farul s-au făcut de râs şi au fost eliminate deja.

Cele 18 meciuri sunt programate să desfăşoare în perioada 11-13 septembrie, de la ora 16:30, cu excepţia jocului Flacăra Moreni - Chindia Târgovişte, stabilit să se dispute pe 18 septembrie, de la ora 16:30.

În turul IV a rămas o singură echipă din Liga 4, CSM Slatina, cea mai importantă din Liga 3, acolo de unde sunt 17 cluburi în total, este FC Rapid, care o va întâlni pe Daco-Getica Bucureşti, fosta Juventus, iar din Liga 2 sunt 18 formaţii.

Între cele 18 meciuri, trei au în componenţă doar echipe din Liga 3, iar altele trei cluburi din Liga 2. Pandurii Târgu Jiu o întâlneşte pe CS Mioveni, Ripensia Timişoara pe ASU Politehnica Timişoara, iar UTA Arad pe ACS Poli Timişoara. Cea mai norocoasă a fost FC Argeş, care va juca la CSM Slatina, echipa din cea mai inferiooară ligă.

Partidele se desfăşoară într-o singură manşă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri şi, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

După acest tur urmează şaisprezecimile de finală, fază în care intră în competiţie şi cele 14 echipe din Liga 1. Aceste meciuri vor avea loc în perioada 24-30 septembrie.