O furtună violentă s-a abătut asupra oraşului Istanbul joi seară, zece persoane fiind rănite, dintre care două grav, iar oraşul paralizat, relatează media locale, citate de AFP şi DPA, scrie agerpres.ro.
Oraşul s-a cufundat în întuneric după ce a fost acoperit de nori negri înaintea de izbucnirea furtunii, care nu a durat mai mult de 20 de minute, a constatat un jurnalist al AFP.
Fulgerele şi grindina, cu bucăţi care ajungeau până la mărimea unei mingi de golf, s-au abătut asupra metropolei turce, provocând numeroase pagube.
Cel puţin zece persoane au fost spitalizate, din care două sunt grav rănite, potrivit agenţiei private Dogan, care nu furnizează detalii privind circumstanţele în care acestea au fost rănite.
În timp ce pe reţelele sociale au început să apară numeroase imagini cu străzi inundate şi vehicule sub apă, oraşul a fost paralizat, traficul fiind întrerupt pe numeroase artere.
În partea asiatică a oraşului, la Haydarpaşa, o macara portuară de mari dimensiuni s-a prăbuşit, provocând o explozie şi un incendiu, care în cele din urmă a fost izolat, scrie ziarul Daily Sabah, preluat de DPA.
În Sisli, în partea europeană a Istanbulului, zidul unui cimitir s-a prăbuşit, rănind cel puţin două persoane.
Tunelul rutier pe sub Bosfor a fost închis, dar şi câteva staţii de metrou.
Un număr de 16 avioane care urmau să aterizeze pe aeroportul Ataturk din Istanbul au fost de altfel redirecţionate, potrivit agenţiei Anadolu.
Municipalitatea, care a mobilizat peste 7.000 de persoane pentru a gestiona situaţia, a precizat într-un comunicat că în jur de 230 de arbori au fost dezrădăcinaţi şi aproape 90 de acoperişuri s-au prăbuşit în întreg oraşul.
S-au declanşat şi câteva incendii în urma fulgerelor, dar acestea au putut fi controlate, a adăugat municipalitatea, care a avertizat şi asupra unor noi averse violente în cursul nopţii.
Capitala economică a Turciei a fost deja lovită la 18 iulie de ploi diluviene care au provocat numeroase inundaţii, fără a provoca victime.
Furtună violentă la Istanbul: 10 persoane au fost rănite și traficul a fost paralizat
Articole Similare

88
VIDEO Lupte grele în Sudan: bătălie pe viață și pe moarte pentru controlul zonal și o ecuație geopolitică complicată
88

17
Partidele de dreapta aliate cu candidatul de extremă dreapta la prezidenţialele din Chile ,José Antonio Kast, vor deţine majoritatea în Parlament
17

413
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Trupele Kievului continuă operațiunea de eliminare a ultimilor militari ruși rămași în nordul orașului Kupiansk
413

23
Papa Leon denunță lipsa de voință politică în privința schimbărilor climatice
23

129
Un grup de 153 de palestinieni soseşte cu un zbor charter în Africa de Sud şi ridică întrebări despre intenţiile Israelului
129

221
VIDEO Un sat pescăresc a fost ”înghițit” de spumă: Fenomenul apare o dată la câteva decenii
221

586
Greșeală istorică: Europa nu este pregătită să facă față în mod eficient unui atac cu drone rusești
586

955
Trei tone de droguri ascunse în cutii cu ardei iuți: FBI sparge una dintre cele mai ingenioase rețele din ultimii ani
955

21
Benjamin Netanyahu promite că va rezolva problema coloniștilor israelieni extremiști din Cisiordania
21

1.073
FOTO Alarmă nucleară: China sapă tuneluri și puțuri uriașe în Xinjiang. Pregătiri pentru o nouă eră a testelor nucleare?
1.073

2.934
Doliu în Republica Moldova - Ilie Ilașcu a murit
2.934

1.005
Viktor Orban, mesaj de forță în fața sondajelor care îl dau învins: NU vă temeți. Știu cum să continui/ Atac dur la UE
1.005

1.292
China și Rusia lansează cel mai scump proiect de gaze din lume: acord istoric între cele două puteri
1.292


















Comentează