Fostul ministru al Apărării, senatorul Gabriel Leş, consideră că PSD nu poate merge mai departe fără o reformă profundă şi consideră că promovarea în funcţii cheie a unor "personaje neadecvate profesional" a reprezentat "reţeta dezastrului".
"În ciuda gustului amar ce însoţeşte înfrângerea candidatului PSD în cursa prezidenţială, ar trebui să mulţumim electoratului pentru acest din urmă semnal de alarmă. A patra înfrângere consecutivă ar trebui să trezească la realitate chiar şi pe cel mai ignorant membru de partid. Nu putem merge mai departe fără o reformă profundă, care nu este altceva decât revenirea la matca valorilor şi principiilor care ne-au consacrat", a arătat Leş, pe Facebook.
El consideră că PSD a performat la guvernare dar promovarea în funcţii cheie a unor personaje neadecvate profesional a reprezentat "reţeta dezastrului".
"De ce am ajuns aici? Nu trebuie să căutăm explicaţii sofisticate. Deşi PSD a performat la guvernare, promovarea în funcţii cheie, de vizibilitate, a unor personaje neadecvate profesional, controversate, cu care românii nu au rezonat în niciun moment a reprezentat reţeta dezastrului. Competenţa profesională, expertiza, integritatea trebuie să redevină marcă înregistrată a Partidului Social Democrat", a mai precizat Leş.
Gabriel Leş (PSD): Promovarea în funcţii cheie, de vizibilitate, a unor personaje controversate a reprezentat reţeta dezastrului
Explorează subiectul
Articole Similare

840
Scandal diplomatic! Ungaria îl convoacă pe ambasadorul Ucrainei: Viktor Orban îl acuză de amestec în alegeri
840

48
Nazare: Sunt multe discuţii legate de cum se vor distribui banii, nemulţumiri
48

19
Ministrul Finanţelor: Cred că în trimestrul al treilea, începând cu luna iulie, august, o să începem să vedem scăderea inflaţiei şi ea se va duce spre intervalul de referinţă undeva în decembrie, spre 4%
19

36
Alexandru Nazare: Toate rambursările de TVA la luna ianuarie 2026 sunt plătite la termen
36

14
Dragoş Pîslaru: Ambiţia în anul 2026 este să ajungem la o sumă care per total este de 20 de miliarde de euro, din care agricultura şi cu SAFE-ul vor avea vreo 5 şi restul, 15, sunt PNRR - 10, coeziune - 5
14

27
Dragos Pîslaru: Cererea de plată 3 provine dintr-o suspendare, din 2021 până în martie 2025 nu s-au făcut nişte lucruri. CSM-ul şi cei care au contestat aceste lucruri ar trebui să îşi asume responsabilitatea pentru modul în care se va concluziona
27

54
Sorin Grindeanu: Pare că în jurul acestui tip de politică de austeritate au mai rămas o parte dintre USR-işti, că liberali nu sunt, şi acel cor de lăudători dintr-o zonă neînregimentată politic, mai mult o zonă de ONG
54

1.735
Dragoș Pîslaru dă vina pe Ilie Bolojan pentru amânarea reformei administrative: Suntem pregătiți!
1.735

61
Mihai Savin este noul președinte al Autorității Vamale Române
61

48
Partidul SENS solicită demararea procedurilor de audit fără majorarea tarifelor STB
48

101
Oana Țoiu, despre Mercosur: L-am văzut pe ministrul Agriculturii supărat în dreptul propriei semnături
101

4.412
Emoții mari pentru Nicușor Dan: se anunță încă o înfrângere în Justiție (SURSE)
4.412

5.249
VIDEO Grindeanu, răspuns neașteptat când a fost întrebat dacă e dispus să cedeze pentru o funcție de șef la servicii: Să fiu și mai direct!
5.249

















Comentează