Gaz Metan Mediaş şi FC Buzău au obţinut calificarea în optimile de finală ale Cupei României la fotbal

Cupa Romaniei trofeu

Gaz Metan Mediaş şi FC Buzău au obţinut, miercuri, calificarea în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, ambele după prelungiri.

Gaz Metan a trecut de formaţia de ligă secundă Concordia Chiajna, cu scorul de 1-0, după prelungiri, prin golul fundaşului brazilian Yuri Matias (112).

Echipa de ligă secundă FC Buzău a eliminat o echipă de prim eşalon, ''lanterna roşie'' Academica Clinceni, chiar la meciul de debut al noului antrenor al ilfovenilor, Ionuţ Chirilă.

Buzoienii antrenaţi de Cristian Pustai au reuşit egalarea în minutele adiţionale, prin fundaşul uruguayan Ariel Lopez (90+1) şi au dat lovitura în ultimele minute ale prelungirilor, prin Adrian Chică-Roşă (116).

Numărul echipelor calificate în optimi a ajuns la 11: FC Voluntari, FC U Craiova, FC Rapid, FC Argeş, Chindia Târgovişte, Gaz Metan Mediaş, patru echipe de ligă secundă, FC Hermannstadt, Poli Timişoara, Dunărea Călăraşi şi FC Buzău, şi o formaţie de liga a treia, CS Minaur Baia Mare.

Rezultate:
FC Buzău - Academica Clinceni 2-1 (0-1, 1-1), după prelungiri, Stadion Gloria - Buzău
Au marcat: Ariel Lopez (90+1), Adrian Chică-Roşă (116), respectiv Asen Ceandarov (28).
Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica); arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Ionuţ Marius Bobe (Videle); arbitru de rezervă: Andrei Moroiţă (Ploieşti)
Observatori: Ionuţ Borcan (Ploieşti) - CCA, Simona Renta (Galaţi) - FRF

CS Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaş 0-1 (0-0, 0-0), după prelungiri, după (Stadion Concordia - Chiajna
A marcat: Yuri Matias (112).
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Adrian Popescu (Craiova), Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureş)
Observatori: Laurenţiu Vărgatu (Brăila) - CCA, Andrei Simion (Bucureşti) - FRF