Dovada-fulger a lui George Copos

Autor: Ionel Dancu

Publicat: 10-04-2015

Actualizat: 10-04-2015

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

George Copos susţine că proporţia pasajelor din cartea sa „Alianţe matrimoniale...” susceptibile ca fiind plagiat este de 2 la sută. El o consideră o „limită acceptabilă”. Aceasta ar fi concluzia unui raport al plagiarism-detector.com, un software de detectare a plagiatelor.

„În legătură cu lucrarea "Alianţe matrimoniale în politica principilor români din Ţara Românească şi Moldova în secolele XIV-XVI", vă transmit ataşat Raportul de originalitate privind lucrarea. Raportul evidenţiază în conţinutul său elemente care pot fi considerate ca fiind plagiat. Însumând aceste elemente se poate observa că procentul de pasaje din lucrare susceptibil a fi considerat ca fiind plagiat este de 2 la sută, situându-se deci într-o limită acceptabilă”, a spus George Copos, potrivit Mediafax.

Cartea lui George Copos a fost înregistrată în software-ul de pe plagiarism-detector.com vineri, la ora 11.15, de către Gheorghe Orzan. Ca surse din care ar fi fost luate pasaje în cartea omului de afaceri sunt indicate trei site-uri: crestinortodox.ro (în proporţie de 0,6 la sută), parohie.ro (0,7%) şi lefo.ro (0,7%).

George Copos a avut, vineri, prima reacţie în scandalul creat după ce jurnalistul Cătălin Parfene a susţinut că tema lucrării sale de masterat realizată în 2005 este similară cu una dintre cărţile scrise de Copos - „Alianţe matrimoniale în politica principilor români din Ţara Românească şi Moldova în secolele XIV-XVI”, apărută în 2014, la editura Niculescu.

Preluare: Digi24.ro

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri