George Simion și-a depus candidatura la alegerile prezidențiale: Anunț fulger al BEC

Autor: Loredana Codruț

Publicat: 14-03-2025 15:27

Actualizat: 14-03-2025 17:45

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photo George Calin

George Simion, liderul AUR, și-a depus candidatura la alegerile prezidențiale. La scurt timp după, George Becali a anunțat că a demisionat din AUR. Simion și Anamaria Gavrilă își vor depune candidaturile și unul din ei se va retrage, conform înțelegerii cu Călin Georgescu.

BEC a transmis rapid că va face o analiză

Biroul Electoral Central pentru alegerea Președintelui României din anul 2025 (BEC) informează că, în data de 14.03.2025, a fost depusă propunerea de candidatură a domnului George-Nicolae Simion, desemnat de partidul Alianța pentru Unirea Românilor (A.U.R.) pentru funcția de Președinte al României.

Odată cu propunerea de candidatură a fost transmis spre analiză și semnul electoral pe care partidul Alianța pentru Unirea Românilor (A.U.R.) dorește să îl utilizeze în cadrul alegerilor prezidențiale.

În conformitate cu prevederile art. 29 alin. (2) și art. 30 alin. (6) din Legea nr. 370/2004, republicată, cu modificările și completările ulterioare, Biroul Electoral Central urmează să analizeze și să se pronunțe cu privire la îndeplinirea condițiilor de legalitate pentru înregistrarea candidaturii și a semnului electoral.

 

Decizia BEC privind înregistrarea sau respingerea înregistrării candidaturii și a semnului electoral va fi adusă la cunoștința publicului conform prevederilor legale.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri