Ministerul de Finanţe din Germania se aşteaptă ca veniturile din taxe să fie în 2019 cu patru miliarde de euro mai ridicate decât s-a estimat anterior, ceea ce arată că încetinirea economiei nu afectează încă situaţia finanţelor publice, a informat publicaţia Der Spiegel, transmite Reuters, citată de AGERPRES.
Un purtător de cuvânt al Guvernului a refuzat să comenteze articolul şi a reafirmat că politica autorităţilor germană este de menţinere a unui buget echilibrat.
Luna aceasta, ministrul de Finanţe, Olaf Scholz, a dat asigurări că Germania intenţionează să-şi îndeplinească obiectivul privind un buget echilibrat şi să-şi majoreze cheltuielile fără a face noi datorii. De asemenea oficialul german a declarat că Executivul va folosi toate opţiunile fiscale în cazul unei crize economice.
Germania, cea mai mare economie europeană, s-a contractat în trimestrul doi şi mulţi economişti se aşteaptă la un declin şi în trimestrul trei, ceea ce ar duce la o recesiune tehnică.
Încrederea investitorilor în economia Germaniei s-a menţinut în octombrie la un nivel similar cu cel din septembrie, la 94,6 puncte, iar economia germană ar urma să crească moderat în ultimele trei luni din 2019, după declinul uşor din trimestrele precedente, arată rezultatele unui studiu al Institutului de cercetare economică Ifo din Munchen.
"Economia Germaniei se stabilizează", a apreciat preşedintele Ifo, Clemens Fuest.
De asemenea economistul Ifo, Klaus Wohlrabe, a declarat pentru Reuters: "Tendinţa de scădere din industria germană, care este puternic expusă la fluctuaţiile din comerţul global, s-a oprit deocamdată. Dar incertitudinile legate de Brexit rămân ridicate".
Indicele Ifo privind aşteptările oamenilor de afaceri a crescut în octombrie la 95,1 puncte, de la 90,9 puncte în septembrie.
Şi zona euro se confruntă cu o încetinire, ceea ce a determinat BCE să reia măsurile de stimulare a economiei. Luna trecută, Banca Centrală Europeană a anunţat relansarea programului de relaxare cantitativă (QE), achiziţionând lunar obligaţiuni în valoare de 20 de miliarde de euro (22 de miliarde de dolari), începând cu 1 noiembrie. Acesta program se va derula atât timp cât va fi necesar, pentru a întări impactul politicilor BCE, şi se va încheia cu puţin timp înainte ca BCE să înceapă majorarea ratelor dobânzilor.
Germania estimează că va câştiga de patru ori mai mult în 2020 din taxe
Explorează subiectul
Articole Similare

419
ANAF 'calcă' firmele de pază: Descinderi în forță și controale masive în toată țara. Zeci de firme, suspectate de fraudă
419

6
BVB a deschis în creştere şedinţa de tranzacţionare de luni
6

1.860
Studenții sunt buni de plată. Facultățile care își vor dubla taxele de școlarizare/ Vor ajunge și la 10.000 de lei pe an
1.860

31
Bursa de Valori București: Acţiunile OMV Petrom nu vor mai face parte din indicii FTSE Global All Cap
31

20
Evoluţii financiar-bancare şi bursiere în lume: Bursa japoneză este închisă luni
20

70
Alertă în sistemul bancar indian: IDFC First Bank sesizează poliția după o posibilă fraudă de 65 milioane dolari
70

80
Oficial elvețian avertizează: Taxele impuse de Donald Trump ar putea rămâne în vigoare pe termen lung
80

40
Beijingul cere Washingtonului să elimine taxele vamale, după hotărârea Curții Supreme a SUA
40

5.349
Se intră în faza finală a mega tranzacției care va domina piața din România: Se naște un adevărat colos al livrărilor
5.349

3.951
Cel mai mare producător de alimente din lume nu vrea să mai producă înghețată: Motivul din spatele curioasei decizii
3.951

2.732
USR vrea modificarea Codului Fiscal: Ce se întâmplă când firmele depășesc plafonul de TVA
2.732

2.293
Prăpastie salarială în România: Județele unde salariile nu depășesc 4.000 de lei pe lună. Topul salarial e dominat de industria cea mai amenințată de AI
2.293

962
Postul Paștelui începe cu prețuri de coșmar: legumele și fructele au ajuns mai scumpe decât carnea
962

















Comentează