Partidul anti-imigraţie Alternativa pentru Germania (AfD, dreapta populistă) şi-a făcut intrarea duminică în alte trei parlamente regionale, confirmând statutul său de forţă influentă la Berlin şi anunţând o perioadă de incertitudine pentru peisajul politic al ţării, relatează agenţia DPA.
Exit poll-urile de la alegerile regionale de duminică au confirmat ceea ce se anticipa de luni de zile - AfD a intrat în parlamentele din trei landuri, stabilindu-se ca o veritabilă putere în estul ţării.
Partidul dreptei populiste a obţinut 14,9% din voturi şi 11%, respectiv, în landurile din sud-vest Baden-Württemberg şi Renania-Palatinat - mai mult decât dublu faţă de 5% necesar pentru a intra în parlament - şi un scor spectaculos de 24% în landul (stat federal n.r.) din est Saxonia-Anhalt.
"Astăzi... a fost marcată ziua în care AfD a devenit o forţă statornică parlamentară în ţara noastră", a declarat Joerg Methuen, principalul candidat AfD în Baden-Württemberg.
Pe fondul nemulţumirii populare faţă de sosirea a aproximativ 1 milion de migranţi în 2015 şi insistenţa cancelarului Angela Merkel de a menţine
frontierele Germaniei deschise, partidul AfD a ieşit din alegeri cu un sprijin mai mare decât au indicat sondajele, notează DPA.
Partidul a reuşit "să canalizeze opoziţia extrem de emoţională faţă de politicile lui Merkel privind refugiaţii promiţând o schimbare" de curs, a declarat institutul pollster Forschungsgruppe Wahlen (FGW) într-un comunicat duminică noapte.
Experţii afirmă că rezultatele sunt un cui în sicriu pentru statu-quo-ul politic de lungă durată al Germaniei în care două partide majore -
CDU a lui Merkel şi social-democraţii de centru-stânga - formează coaliţii între ele sau cu aliaţi mai mici strâns aliniaţi, mai notează agenţia germană de presă.
"Alegerile sunt un alt pas important într-un proces subtil şi persistent de schimbare structurală în politica germană", a declarat economistul-şef la ING Carsten Breski, adăugând că rezultatele pentru AfD marchează "sfârşitul imunităţii Germaniei la populism".
Exit-poll-urile de duminică au arătat că 17% din alegătorii AfD în landul sărăcit din est Saxonia-Anhalt au fugit de la CDU a lui Merkel.
Trecerea de la anti-euro la un mesaj anti-imigraţie pare să fi stabilit AfD ca forţă politică.
Înainte de duminică, AfD ocupa deja locuri în cinci parlamente regionale - Saxonia, Brandenburg şi Turingia din fostul Est şi în statele-oraş Hamburg şi Bremen. Acum Alternative für Deutschland este reprezentată în jumătate din cele 16 state federale ale Germaniei.
Niciun alt partid politic principal nu şi-a exprimat dorinţa de a forma o coaliţie cu AfD, dar după cum s-a văzut cu alte partide ale dreptei populiste în alte ţări europene precum Italia şi Franţa, AfD ar putea obţine o influenţă semnificativă în opoziţie, adaugă DPA.
La rândul ei, Uniunea Creştin-Democrată (CDU) a cancelarului Angela Merkel a suferit o înfrângere în două landuri, potrivit primelor sondaje la ieşirea de la urne.
Conservatorii cancelarului Merkel au fost învinşi îndeosebi în fieful lor istoric, Baden-Württemberg (vest), unde ar fi obţinut 27,5 % din voturi.
Potrivit exit-poll-urilor, partidul dnei Merkel a fost devansat de ecologişti, ''Verzii'', care ar fi obţinut 32,55 % din voturi, după o campanie dominată de preocupările germanilor în legătură cu afluxul de refugiaţi.
CDU a exclus orice modificare a politicii cancelarului german în legătură cu refugiaţii.
"Eu nu văd aşa ceva", a declarat secretarul general al CDU Peter Tauber după alegerile ce au avut ca rezultat creşterea sprijinului pentru Alternativa pentru Germania anti-imigraţie, adaugă agenţia DPA.AGERPRES
Germania: Partidul anti-imigraţie AfD şi-a făcut intrarea în alte trei parlamente regionale
Explorează subiectul
Articole Similare

1
Poliţia finlandeză a sechestrat o navă suspectată că ar fi deteriorat un cablu de telecomunicaţii în Golful Finlandei
1

31
Ministrul ucrainean al Apărării mulțumește României pentru contribuția de 50 de milioane de euro, pentru înarmare
31

582
Cele mai trăznite previziuni: cinci lucruri de aşteptat în 2026 / Întoarcere a astronauţilor în jurul Lunii sau o undă de șoc în politica SUA
582

909
Rețelele române de criminalitate organizată din Germania fac bani grei din ajutoare sociale: Hotelurile sociale uscă nemții de bani
909

813
FOTO Până și chipul de pe bani i l-au șters: Bashar al-Assad, înlocuit pe bancnote cu trandafiri şi portocale în Siria
813

2.085
VIDEO Mossadul se implică activ pe teren în protestele de amploare din Iran: momentul „Tiananmen” se reia, după o filmare cu o persoană care înfruntă motociclişti ai Poliţiei
2.085

1.618
FOTO Maia Sandu a fost desemnată „Liderul Mondial al Anului": care sunt argumentele
1.618

3.198
Ministerul rus al Apărării vine cu noi detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin
3.198

673
Ce este Phairmacy, platforma de „substanțe digitale” care influențează chatboturile AI
673

903
La mulți ani, 2026: primul teritoriu care a intrat deja în noul an
903

2.974
Acuzație‑șoc: Președintele Columbiei spune că SUA au bombardat o fabrică de cocaină în Maracaibo
2.974

2.435
Internările explodează în Marea Britanie: consumul de ketamină împinge secțiile de urologie spre colaps
2.435

4.618
VIDEO Forțele armate rusești au străpuns linia frontului într-o zonă cheie: șeful armatei ucrainene anunță retragerea soldaților săi și o anchetă
4.618

















Comentează