Noua Lege a Sportului pusă în dezbatere a creat agitație în fotbal. Parlamentarii AUR au încercat să introducă un amendament prin care inclusiv CSA Steaua ar fi putut ajunge în prima divizie, deși este un club finanțat de un minister. Gigi Becali spune că George Simion și-a dorit doar să se răzbune pe el.
Scopul inițial al legii a fost acel ca primăriile și alte instituții locale, sa poată avea echipe care să fie considerate profesioniste și implicit să poată juca în prima divizie. AUR a dorit să mai introducă însă un amendament.
Se pare că acesta nu va fi inclus totuși în varianta finală, dar Gigi Becali iese la atac. Crede că totul a fost doar o răzbunare a lui George Simion, după ce s-a cetat cu el la finalul alegerilor prezidențiale.
”Eram curios să văd dacă sunt trădat pentru că amendamentele s-au băgat la Comisia de Sport a Senatului unde președinte este prietenul meu cel mai bun, pe care eu l-am propus la AUR. Totuși. mi-am dat seama că nu a fost ceva împotriva mea atunci când au respins la Comisia de Sport din Parlament cele două amendamente propuse de AUR. Ei, AUR-ul, cred că au vrut să se răzbune pe mine. Au făcut legea copiată exact ca cea a lui Dâncu din urmă cu 2 ani. Simion a vrut să se răzbune pe mine”(n.r. dacă nu era el în Parlament, ar fi trecut legea).
Meritul nu e al meu. Tot meritul îl are presa. S-a implicat presa și s-au deșteptat și ăștia. A fost o greșeală făcută de cel care a făcut legea, Alfred Simonis.
Mi-a spus că a fost primul care a criticat legea lui Dâncu atunci. El a vrut să o facă pentru Timișoara, să se poată asocia Universitatea din Timișoara. O să o trimită înapoi la Comisie ca să schimbe acolo, ca Primăriile și Consiliile Județene să se poată asocia doar cu Universitățile”, a declarat Gigi Becali pentru digisport.ro.
Modificările propuse
-recunoașterea oficială a cluburilor de drept public ca entități profesioniste, lucru interzis sau ambiguu în actuala lege.
-legalizarea funcționării lor în competiții profesioniste și, implicit, recunoașterea rolului instituțiilor statului în domeniul performanței sportive.
-introducerea unei forme legale distincte pentru cluburile înființate de stat, ceea ce le-ar permite participarea în competiții și finanțare coerentă fără sancțiuni din partea Curții de Conturi.
CSA Steaua (clubul deținut de Ministerul Apărării,) și CS Dinamo sunt principalele beneficiare.
Comentează