Girona este lider în LaLiga după victoria cu Villareal

Diario AS
LaLiga

Echipa spaniolă Girona a învins miercuri seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Villarreal şi este lider în La Liga, după şapte etape.

Pe Estadio de la Ceramica, Villarreal a deschis scorul în minutul 49, dintr-un penalti transformat de Dani Parejo. Girona a reacţionat rapid şi, după golul egalizator marcat de Artem Dovbyk, în minutul 56, cu o lovitură de cap, a urmat şi de al doilea gol, înscris de Eric Garcia, în minutul 61, tot cu capul. Oaspeţii au mai avut şi o bară, în minutul 78, prin Christian Stuani, impunându-se în final cu 2-1.

În aceeaşi etapă, Real a dispus cu 2-0 de Las Palmas, dar Girona este surpriza absolută din acest sezon La Liga: este lider, cu 19 puncte, cu unul peste Real (18 puncte) şi cu două peste FC Barcelona (17 puncte). Totodată, Girona şi Barcelona rămân singurele echipe neînvinse din campionat.

Rezultate din meciurile disputate miercuri, în etapa a 7-a din La Liga:

Villarreal – Girona 1-2 (Parejo 49 penalti / Dovbyk 56, Garcia 61);

Real Madrid – Las Palmas 2-0 (Brahim Diaz 45+3, Joselu 54);

Athletic Bilbao – Getafe 2-2 (Berchiche 6, Inaki Williams 62 / Alvarez 51, Latasa 83).