Glasgow Rangers s-a calificat în semifinalele Europa League, după prelungiri

Glasgow Rangers

Glasgow Rangers s-a calificat în semifinalele Europa League la fotbal, după ce a învins formaţia portugheză Sporting Braga cu scorul de 3-1, la capătul prelungirilor, joi seara, pe teren propriu, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei.

Învinsă cu 1-0 în tur, campioana Scoţiei, la care joacă şi românul Ianis Hagi (în prezent accidentat), a părut că a rezolvat problema calificării din prima repriză, având 2-0 la pauză, prin dubla căpitanului James Tavernier (2, 44 - penalty), în timp ce lusitanii jucau în zece, Vitor Tormena fiind eliminat (42).

Braga nu a cedat şi a reuşit să înscrie în inferioritate numerică prin fundaşul David Carmo (83), la o fază fixă. Rangers a mai marcat o dată în prelungiri, prin Kemar Roofe (101), iar Braga a mai pierdut un om, Iuri Medeiros fiind eliminat şi el (105).

Scoţienii au avut în acest meci şi două bare, prin Roofe (32) şi Arfield (110).

În semifinale, Rangers va înfrunta echipa germană RB Leipzig, care a eliminat-o pe Atalanta, după 1-1 şi 2-0.

Cealaltă semifinală le va opune pe Eintracht Frankfurt, care a produs surpriza serii, 3-2 cu FC Barcelona pe Camp Nou (după 1-1 în tur), şi pe West Hamd United, care a câştigat la scor de forfait, 3-0, cu Olympique Lyon, în Hexagon, după 1-1 la Londra.

Rezultatele din sferturi:
Atalanta Bergamo - (+) RB Leipzig 0-2
A marcat: Christopher Nkunku (18, 87 - penalty).
În tur: 1-1.

FC Barcelona - (+) Eintracht Frankfurt 2-3
Au marcat: Sergio Busquets (90+1), Memphis Depay (90+11 - penalty), respectiv Filip Kostic (4 - penalty, 67), Rafael Santos Borre (36).
Cartonaş roşu: Evan Ndicka (Eintracht, 90+10).

Olympique Lyon - (+) West Ham United 0-3
Au marcat: Craig Dawson (38), Declan Rice (44), Jarrod Bowen (48).

(+) Glasgow Rangers - Sporting Braga 3-1, după prelungiri
Au marcat: James Tavernier (2, 44 - penalty), Kemar Roofe (101), respectiv David Carmo (83).
Cartonaşe roşii: Vitor Tormena (Braga, 42), Iuri Medeiros (Braga, 105).
În tur: 0-1.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în semifinale.

Semifinale (tur - 28 aprilie, retur - 5 mai)
RB Leipzig - Glasgow Rangers
West Ham United - Eintracht Frankfurt

Finala va avea loc în data de 18 mai pe stadionul ''Ramon Sanchez-Pizjuan'' din Sevilla.