Glasgow Rangers și Celtic Glasgow au terminat la egalitate, scor 2-2, în campionatul Scoţiei

Glasgow Rangers

Echipele Glasgow Rangers şi Celtic Glasgow au terminat la egalitate, 2-2, luni pe stadionul Ibrox Park, în tradiţionalul derby al campionatului de fotbal al Scoţiei.

Celtic a deschis rapid scorul, prin japonezul Daizen Maeda (5), însă gazdele au restabilit egalitatea după pauză, prin Ryan Kent (47), iar apoi au preluat conducerea pe tabela de marcaj, cinci minute mai târziu, în urma unui penalty transformat de James Tavernier (53), potrivit Agerpres.

Campioana en titre a obţinut un punct preţios graţie golului marcat de japonezul Kyogo Furuhashi, cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc (88).

În urma acestui rezultat, Celtic Glasgow, liderul clasamentului, şi-a păstrat avansul de nouă puncte faţă de Glasgow Rangers, ocupanta locului secund, după 20 de etape.

Românul Ianis Hagi, care şi-a prelungit recent contractul cu Glasgow Rangers, nu a făcut parte din lotul echipei gazdă, fiind în continuare în recuperare după o gravă accidentare la genunchi suferită în urmă cu un an.