Golden State Warriors s-a calificat în finala NBA

minge de baschet

Golden State Warriors este prima echipă calificată în finala play-off-ului ligii profesioniste nord-americane de baschet. Vicecampioana sezonului trecut a câştigat seria cu San Antonio Spurs cu scorul general de 4-0. Warriors s-a impus cu 129-115 în cel de-al patrulea meci, disputat la San Antonio.

Oaspeţii au jucat superb în primele două sferturi şi s-au desprins la 14 puncte la pauza mare: 65-51. Stephen Curry a făcut din nou o partidă mare, reuşind să înscrie 36 de puncte.

Warriors şi-a păstrat avantajul în a doua jumătate a meciului şi a obţinut victoria. Gruparea din Golden State a ajuns în finala NBA pentru al treilea an consecutiv.

Formaţia antrenată Steve Kerr va juca în ultimul act cu învingătoarea confruntării din cealaltă serie semifinală, dintre Boston Celtics şi Cleveland Cavaliers. Deţinătorii titlului, Cavaliers, conduc cu 2-1.