Curtea Supremă a Greciei a autorizat miercuri restituirea petrolului iranian confiscat la cererea Statelor Unite dintr-un petrolier sub pavilion rusesc, miza unei confruntări de mai multe luni cu Iranul, a indicat miercuri o sursă judiciară, notează AFP.
Curtea a respins un recurs al unei companii maritime cu sediul la Atena, Times Navigation, care a efectuat operaţiuni de descărcare a ţiţeiului brut din petrolierul Lana, se pare că la cererea Departamentului american de Justiţie, informează Agerpres.
Contactată de AFP, Times Navigation nu a răspuns deocamdată.
Autorităţile elene au sechestrat la 19 aprilie în largul insulei Evia petrolierul rusesc Pegas, redenumit câteva zile mai târziu Lana, pe baza sancţiunilor europene legate de războiul din Ucraina.
Potrivit informaţiilor de la acea vreme, nava transporta 115.000 de tone de petrol iranian.
Autorităţile elene au anunţat ulterior că nava şi echipajul acesteia vor fi eliberate. În schimb, petrolul a fost reţinut la cererea Departamentului american de Justiţie şi a fost demarat un proces de transfer al încărcăturii către o navă închiriată de Statele Unite.
Statele Unite impun Iranului sancţiuni economice ce afectează în special exporturile sale de petrol.
Ministerul iranian de Externe a solicitat prin intermediul Organizaţiei Maritime Internaţionale (OMI) guvernului grec să elibereze tancul, acuzând Statele Unite că "au descărcat încărcătura de pe navă". Ca represalii, două petroliere elene au fost sechestrate de Iran.
La 9 iunie, un tribunal regional elen a dispus restituirea către Iran a petrolului confiscat.
Potrivit agenţiei greceşti Athens News, erau vizate aproximativ 60.000 de tone de ţiţei, din totalul de marfă transportat iniţial de Lana.
Ambasada Iranului a postat marţi pe Twitter: "În curând va începe operaţiunea de transfer, iar petrolul furat din Iran trebuie returnat pe Lana. Un alt fiasco pentru piraţi!".
Grecia, lovitură grea pentru SUA: Curtea Supremă decide în favoarea Rusiei și Iranului
Explorează subiectul
Articole Similare

3.366
VIDEO Ucraina a lovit la peste o mie de kilometri est de Moscova - O mare uzină chimică este în flăcări
3.366

30
Zborurile directe dintre China și India vor fi reluate după cinci ani de la suspendare
30

97
Ciudățeniile laureaților Nobel - De la exmatriculare la mulsul vacilor
97

71
O nouă zi de grevă generală în Italia, în sprijinul Palestinei
71

36
Mai mulți poliţişti au fost răniţi la un protest organizat la Geneva în sprijinul flotilei pentru Gaza
36

861
Sarah Mullally, prima femeie în fruntea Bisericii Anglicane
861

1.700
Ar putea Ursula von der Leyen să piardă moțiunile de cenzură? Iată ce spun cifrele
1.700

213
Record de temperatură la Vladivostok - Nu s-a mai întâmplat de peste un secol
213

84
Bază militară din Belgia, survolată de drone necunoscute
84

205
Marele duce Henri al Luxemburgului a abdicat vineri
205

3.527
Putin se joacă cu nervii țărilor NATO. Va trimite în continuare drone: 'Să le prindă dacă pot!'
3.527

2.537
VIDEO Activista Greta Thunberg susține că a fost răpită de armata israeliană în Gaza
2.537

118
Petrolierul din 'flota fantomă' rusă, reținut de Franța, își reia călătoria
118
Comentează