Grigor Dimitrov a avansat în semifinala turneului de la Paris, după ce l-a învins, în sferturi, pe Christian Garin

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov (27 ATP) a avansat în semifinala turneului de la Paris, după ce l-a învins, în sferturi, pe Christian Garin (42 ATP), cu scorul de 6-2, 7-5, potrivit Mediafax.

În primul set, Grigor Dimitrov a reușit o minge de break în fața jucătorului din Chile. După mai multe game-uri împărțite între cei doi, Garin a mai avut un serviciu pierdut, Dimitrov închizând primul set la scorul de 6-2.

Setul doi a început cu un serviciu pierdut al lui Christian Garin. De această dată, Dimitrov nu a putut profita de acest avantaj și a pierdut și el un serviciu. Garin a trecut în avantaj, după ce a reușit un break la scorul de 4-4. Grigor Dimitrov a revenit și a închis setul la scorul de 7-5, după aproximativ o oră și 30 de minute.

În semifinală, Dimitrov se va înfrunta cu câștigătorul partidei dintre Novak Djokovic și Stefanos Tsitsipas.

Turneul de la Paris dispune de premii totale în valoare de 5,791,280 de euro.

Câştigătorul ediţiei de anul trecut a turneului este Karen Khachanov, care l-a învins, în finală, pe Novak Djokovic, cu scorul de 7-5, 6-4.