Guvernele din Olanda şi Franţa vor emite recomandări comune de strategie pentru Air France-KLM, au anunţat vineri miniştrii de Finanţe din cele două ţări, în încercarea de a rezolva divergenţele provocate de decizia surprinzătoare a statului olandez de a prelua o participaţie de 14% la operatorul aerian, transmit AFP şi Reuters preluate de Agerpres.
Până acum, Guvernul francez era cel mai mare acţionar al Air France-KLM, cu o participaţie de 14,3%, urmat de companiile aeriene Delta Airlines şi China Eastern Airlines.
Oficiali din cele două ţări vor forma un grup comun de lucru la Air France-KLM care va face propuneri până la sfârşitul lunii iunie, a anunţat ministrul francez de Finanţe, Bruno Le Maire, după întâlnirea cu omologul său olandez Wopke Hoekstra, de la Paris, menită să atenueze tensiunile.
După ce Guvernul olandez a anunţat achiziţionarea unei participaţii în operatorul aerian, acţiunileAir France-KLM au scăzut joi cu aproape 15%, iar vineri au mai recuperat din pierderi, înregistrând la prânz un avans de 4,3% la Bursa de la Paris.
"Sunt conştient că achiziţia participaţiei nu este foarte ortodoxă, dar avem intenţii bune. Vrem să construim o companie mai bună şi vrem să ne asigurăm că interesele ambelor ţări sunt luate în considerare", a afirmat ministrul olandez de Finanţe, Wopke Hoekstra.
Investiţia vine după ce Guvernul olandez şi Board-ul Air France-KLM, dominat de francezi, au avut îndelungi discuţii referitoare la reducerea influenţei olandeze.
Anul trecut, Air France a înregistrat câştiguri operaţionale de 266 de milioane de euro, faţă de 1,07 miliarde de euro la subsidiara KLM.
Acţiunile Air France KLM au înregistrat anul trecut o scădere de aproape 40%, în principal ca urmare a valului de greve declanşat de sindicatele care vor să obţină majorări salariale şi condiţii mai bune de muncă.
Guvernele din Olanda şi Franţa vor emite recomandări comune de strategie pentru Air France-KLM
Explorează subiectul
București
8°C
Articole Similare

0
Preşedintele Finlandei declară că NATO începe să prindă un contur mai european
0

6
De ce se tem liderii țărilor arabe ca Donald Trump să nu oprească prea repede războiul cu Iranul
6

188
Trump dă cu pumnul în masă: lasă Ucraina fără arme dacă Europa nu-l ajută să redeschidă strâmtoarea Ormuz
188

21
Rebelii houthi din Yemen avertizează că ar putea închide strâmtoarea Bab el-Mandeb
21

286
Armenia, la răscruce în pline tensiuni cu Rusia. Vladimir Putin avertizează: 'Aderarea la UE este imposibilă'
286

261
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Rusia anunță că a ocupat toată regiunea Lugansk
261

424
După 50 de ani de așteptare, Luna are din nou oaspeți: misiunea Artemis 2 a fost lansată cu succes
424

619
Rușii anunță un progres major pe frontul de est: Întregul Lugansk este sub controlul trupelor Kremlinului
619

1.040
Șoc în 'patria petrolului': Prețurile la combustibil au sărit în aer - care este explicația
1.040

56
Un fost ministru de externe iranian a fost rănit grav într-un atac aerian la Teheran
56

841
'Cea mai gravă criză cu care s-a confruntat vreodată NATO' - Alianța, prinsă la mijloc în conflictul lui Trump cu Iranul
841

37
Volodimir Zelenski, discuții cu emisarii lui Trump despre procesul de pace din Ucraina
37

3.454
Iranul întinde mâna spre dialog: Mesajul surprinzător al președintelui Masoud Pezeshkian către poporul american
3.454















Comentează