Guvernul polonez pariază pe holdinguri de stat pentru a consolida industria

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 27-06-2022

Actualizat: 27-06-2022

Article thumbnail

Sursă foto: Food Navigator

Procesul de consolidare din diferite sectoare ale economiei este una din politicile economice prioritare ale coaliţiei de guvernare din Polonia, a spus vicepremierul şi ministrul activelor statului. Jacek Sasin, citat de The Warsaw Voice și preluat de mediafax.

„Muncim la crearea unui holding industrial mare. Vrem să construim o entitate puternică pentru infrastructura vitală”, a explicat oficialul, oferind ca exemplu un viitor holding în industria alimentară.

„Astăzi, în faţa războiului din Ucraina, a problemelor de comunicare şi a perturbărilor de pe lanţurile de aprovizionare, se poate vedea că este nevoie de refacerea industriei oţelului. Încă mai avem două oţelării de stat, în care trebuie să investim şi care ar trebui să joace un rol important în economie”, a afirmat politicianul. El a mai menţionat şi industria de apărare care ar avea nevoie de consolidare.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri