Guvernul a adoptat, miercuri, o hotărâre prin care a fost suplimentat bugetul Ministerului Afacerilor Interne cu 56,7 milioane de lei, pentru decontarea cheltuielilor cu hrana şi cazarea cetăţenilor proveniţi din zona conflictului armat din Ucraina, găzduiţi de persoane fizice.
Potrivit unui comunicat de presă, a fost adoptată hotărârea privind alocarea unei sume din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2022, pentru suplimentarea bugetului Ministerului Afacerilor Interne, în scopul decontării din bugetul inspectoratelor judeţene pentru situaţii de urgenţă/Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Bucureşti-Ilfov a cheltuielilor cu hrana şi cazarea cetăţenilor străini sau apatrizilor aflaţi în situaţii deosebite, proveniţi din zona conflictului armat din Ucraina, găzduiţi de persoane fizice.
Bugetul Ministerului Afacerilor Interne pe anul 2022 a fost suplimentat cu 56,7 milioane de lei, pentru decontarea, în luna decembrie, a cheltuielilor de hrană şi cazare pentru circa 27.000 de cetăţeni străini sau apatrizi proveniţi din zona de conflict armat din Ucraina, găzduiţi de persoane fizice.
"Banii reprezintă un sprijin financiar de 20 lei/persoană găzduită/zi pentru asigurarea hranei şi 50 lei/persoană găzduită/zi pentru asigurarea cazării. Se respectă, astfel, calendarul plăţilor stabilit prin HG nr. 336/2022. Suma se alocă din Fondul de rezervă al Guvernului şi reprezintă credite de angajament şi credite bugetare pentru finanţarea cheltuielilor prevăzute la art. 1, alin 10, din OUG 15/2022 privind acordarea de sprijin şi asistenţă umanitară de către statul român cetăţenilor străini sau apatrizilor aflaţi în situaţii deosebite, proveniţi din zona conflictului armat din Ucraina", se arată în comunicat.
Guvernul menţionează că până în prezent, pe fondul prelungirii situaţiei conflictuale din Ucraina, a alocat fonduri în valoare totală de 335 de milioane de lei, reprezentând sprijin şi asistenţă umanitară pentru cetăţeni străini sau apatrizi proveniţi din zona de conflict armat din Ucraina.
Guvernul scoate bani din fondul de rezervă: Sume suplimentare pentru persoanele care găzduiesc refugiați ucraineni
București
23°C
Articole Similare

40
Nicoleta Pauliuc: Imediat după sfintele sărbători vom începe o evaluare a industriei de apărare
40

2.856
Scandal pe hainele second-hand: Un proiect de OUG al Ministerului Mediului stârnește controverse și temeri privind închiderea magazinelor
2.856

47
Ciprian Ciucu: Programele Arte şi Evenimente Urbane Bucureşti vor fi auditate
47

71
Motreanu: Reprezentanţi ai PSD, obişnuiţi cu limbajul dublu, par surprinşi că Bolojan elimină privilegii, respectându-şi angajamentele
71

2.997
Guvernul devine „jupân” în criză: explicația Palatului Victoria pentru cele 84 de OUG-uri emise
2.997

5.357
VIDEO Momentul în care Ilie Bolojan a profețit tot ceea ce se întâmplă azi în România
5.357

4.753
'Ar trebui să aruncăm în aer clădirile astea'. Deputat trimis în judecată după un live incendiar - despre cine ar fi vorba (surse)
4.753

2.689
România, pregătită pentru misiuni în Ormuz: ce ar putea trimite Armata în teren. Anunțul ministrului Apărării
2.689

78
Daniel Băluţă a discutat cu trimisul SUA pentru parteneriate globale despre investiţiile pentru dezvoltarea Capitalei
78

8.926
Alertă la vârful statului: Nicușor Dan îi cheamă pe Bolojan și miniștrii la Cotroceni – temeri privind criza carburanților
8.926

7.446
Decizie radicală pregătită de Coaliția de guvernare: pentru prima oară în istoria României, tradiția „căsătoriilor forțate” va fi interzisă și pedepsită cu închisoarea
7.446

111
Andrei Ohaci, AUR: Statul nu mai poate trăi prin sărăcirea populației, ci prin reducerea cheltuielilor inutile!
111

7.787
Cine ar fi în spatele fotografiilor false din campania prezidențială 2025? Antonescu reacționează după audierea lui Ponta la DIICOT
7.787
















Comentează