Haaland (Manchester City), incert pentru derby-ul cu Arsenal din Premier League

Haaland Borussia Dortmund
Haaland a părăsit terenul accidentat la pauza meciului câştigat duminică de City, pe teren propriu, în faţa formaţiei Aston Villa (scor 3-1).

Golgheterul "cetăţenilor" a suferit o leziune la coapsă după o ciocnire cu portarul oaspeţilor, campionul mondial argentinian Emiliano Martinez, în prima repriză a meciului de la Manchester.

Aceasta a fost a treia partidă consecutivă în care Haaland nu a reuşit să marcheze, dar a oferită o pasă decisivă, fiind înlocuit la pauză cu Julian Alvarez.

Antrenorul Pep Guardiola a explicat la finalul jocului că l-a scos de pe teren pe norvegian pentru că "nu a vrut să-şi asume niciun risc". "Va fi supus unor controale medicale suplimentare în următoarele zile. Să sperăm că va fi apt de joc pentru miercuri, însă vom vedea", a adăugat tehnicianul spaniol.

Manchester City va avea ocazia miercuri să egaleze la puncte liderul Arsenal în Premier League, dacă va reuşi să-i învingă pe "tunari" chiar pe Emirates Stadium.