Haltere: Alexandra Alexe a câştigat trei medalii la Europenele Under-23

haltere

Sportiva română Alexandra Alexe a cucerit trei medalii, două de aur şi una de argint, luni, la cat. 87 kg, Under-23, la Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret de la Durres (Albania), anunță Agerpres.

Alexe (CSM Dunărea Galaţi) a obţinut argintul la stilul smuls, cu 90 kg, după ce a ratat ultima tentativă, la 93 kg, la aruncat a câştigat aurul, cu 117 kg, iar la total o nouă medalie de aur, cu 207 kg.

La cat. 109 kg, juniori, Paul Ioniţă (CS Rapid Bucureşti) s-a clasat pe locul 7 la smuls, cu 148 kg, la aruncat a fost al cincilea, cu 190 kg, iar la total s-a clasat pe şase, cu 338 kg.

Bilanţul României este de 33 de medalii, dintre care 9 de aur, 14 de argint şi 10 de bronz.

Dumitru Breahnă (CS Dinamo), la cat. 109 kg U23, este ultimul sportiv intră în competiţie, luni.