Hamas promite că va respecta acordul de încetare a focului în Fâșia Gaza propus de Joe Biden

Autor: Daniel Mihai Dragomir

Publicat: 13-06-2024

Actualizat: 13-06-2024

Article thumbnail

Sursă foto: crossexamined.org

Un oficial de rang înalt al Hamas a declarat pentru BBC că gruparea palestiniană îşi menţine angajamentul faţă de un acord pentru încetarea focului cu Israelul, prezentat de preşedintele american, Joe Biden, informează Rador Radio România.

Osama Hamdan a precizat că Hamas nu a înaintat noi solicitări. Anterior, secretarul de stat american, Antony Blinken, a spus că Hamas a cerut modificări ale acordului, ce depăşeau prevederile acceptate anterior de grupare.

Blinken a criticat gruparea palestiniană, indicând că aceasta a amânat răspunsul la cea mai recentă propunere de încetare a focului şi a solicitat ulterior modificări ale acordului, dintre care unele "nu sunt aplicabile". Oficialul Hamas Osama Hamdan a răspuns descriindu-l pe Antony Blinken drept "parte a problemei, nu a soluţiei" şi negând că Hamas a cerut modificări ale acordului.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri