Hamas susține că se pregătește un masacru - Reacție la acuzația IDF că teroriștii se ascund sub spitalul baptist

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 27-10-2023

Actualizat: 27-10-2023

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Hamas neagă acuzația Israelului potrivit căreia își ascunde centrele de comandă sub spitalele din Gaza, respingând-o ca fiind "nefondată".

Izzat al-Rishq, membru al biroului politic al grupării teroriste, afirmă într-o declarație că "aceste minciuni reprezintă un preludiu la un nou masacru împotriva poporului nostru, mai mare decât cel de la Spitalul Baptist al-Ahli" - o referire la explozia din 17 octombrie, considerată pe scară largă ca fiind cauzată de o rachetă a Jihadului Islamic ratată, pe care Hamas a pus-o pe seama Israelului.

IDF a declarat anterior că principala bază de operațiuni a grupării teroriste se află sub spitalul Shifa, cel mai mare din Fâșie.

"Peste 40.000 de persoane s-au refugiat în spitalul Al-Shifa, deoarece au fost strămutate de bombardamentul care a lovit totul", precizează al-Rishq. "Facem apel la liderii țărilor arabe și musulmane să ia măsuri și să oprească genocidul împotriva poporului nostru", adaugă el.

content-image

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri