Handbal feminin: România a pierdut cu Franţa şi a terminat pe locul 8 la Mondialul Under-20

minge handbal

Selecţionata României a ocupat locul 8 la Campionatul Mondial de handbal feminin pentru tineret (Under-20) din Ungaria, după ce a fost învinsă de Franţa cu scorul de 30-24 (16-11), sâmbătă, în meciul pentru poziţiile 7-8, scrie Agerpres.

Tricolorele au pierdut ultimele trei partide în competiţie, în sferturi şi pentru locurile 5-8, în faţa Franţei echilibrul existând doar în primele zece minute.

Alexandra Severin a fost cea mai bună marcatoare a echipei antrenate de Gheorghe Tadici, cu 6 goluri. Au mai înscris Andreea Tecar 5 goluri, Raluca Petruş 3, Diana Nichitean 3, Sorina Tîrcă 2, Ana Maria-Andreea Mihart 2, Andrada Berbece 1, Andreea-Cristina Popa 1, Teodora Popescu 1.

Pentru Franţa au punctat Janella Blonbou 6 goluri, Mathilde Plotton 4, Karichma Ekoh 4, Meline Nocandy 4, Alice Mazens 4, Constance Mauny 3, Mabana Ma Fofana 2, Claiore Vautier 1, Lucie Granier 1, Marie Fall 1.