Handbal feminin: România a reuşit o victorie categorică în faţa Paraguayului, la Mondialul Under-20

minge handbal

Selecţionata României a învins categoric echipa Paraguayului, cu scorul de 41-25 (16-13), miercuri, la Debrecen, în Grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin pentru tineret (Under-20) din Ungaria.

La pauză, echipa antrenată de Gheorghe Tadici conducea la o diferenţă de doar trei goluri, 16-13, dar ecartul a crescut considerabil după pauză.

Andrada Bianca Berbece a marcat 10 goluri, Andreea-Cristina Popa 8, Andreea Tecar 7, Alexandra Severin 7, Alexandra Banciu 3, Alexandra Badea 3, Aura-Teodora Popescu 2, Diana Nichitean 1.

Pentru Paraguay au înscris Fernanda Lujan Insfran Mora 7 goluri, Andrea Alejandra Gaona Alsina 4, Camila Nazareth Feschenko Krussel 4, Delyne Esther Leiva Morlas 3, Mara Paula Fernandez Estigarribia 3, Maggie Alexandra Lugo Lara 2, Jazmin Locero Mendoza Peralta 1, Daisy Carolina Ortiz Portillo 1.

Celelalte meciuri ale zilei în Grupa B sunt Japonia - Danemarca şi Angola - Olanda.

Joi, România va înfrunta Olanda, după ce a trecut de Japonia în prima partidă, cu 32-30.